Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ATH - Inżynier na miarę

Wanda Then
Dr inż. Dorota Więcek, współtwórczyni i kierownik dofinansowanego projektu i studentka Justyna Zarna przy silniku wysokoprężnym
Dr inż. Dorota Więcek, współtwórczyni i kierownik dofinansowanego projektu i studentka Justyna Zarna przy silniku wysokoprężnym fot. arc
Trzy kierunki Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki ATH otrzymają dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jako tzw. kierunki zamawiane. Już wkrótce wydział rozpocznie na nie nabór.

Dzięki projektowi "Inżynier na miarę XXI wieku", uczelnia otrzyma ponad 8,9 mln zł dofinansowania. Można będzie m.in. ufundować 910 dodatkowych stypendiów motywacyjnych dla najlepszych studentów na kierunkach: mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka oraz informatyka na studiach inżynierskich (I stopnia) oraz magisterskich (II stopnia) na mechanice i budowie maszyn. Najlepsi otrzymywać będą nawet tysiąc złotych miesięcznie. Projektem zostaną objęci studenci już z najbliższego naboru, którzy studia rozpoczną w październiku.

- Ale nie tylko na motywacji najlepszych studentów zależało nam, gdy przygotowywaliśmy projekt. Będziemy zachęcać dziewczęta do podjęcia studiów inżynierskich. Jeśli ktoś ma głowę do przedmiotów ścisłych, to praca inżyniera może być bardzo twórcza i satysfakcjonująca. Także finansowo, bo specjaliści w branżach technicznych ciągle są poszukiwani. Z tego względu inżynierowie łatwiej znajdą pracę. Na absolwentów szkół średnich, którzy nie czują się zbyt dobrze w matematyce, fizyce czy informatyce, czekają zajęcia wyrównawcze. Dzięki temu nadrobią zaległości, co umożliwi im studia na kierunkach inżynierskich, gwarantujących uzyskanie dyplomu w zawodach poszukiwanych przez pracodawców - mówi dr inż. Dorota Więcek, prodziekan ds. studenckich Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki ATH, współtwórczyni i kierownik dofinansowanego projektu

Pieniądze z dofinansowania zostaną przeznaczone również na wyposażenie laboratoriów, m.in. stworzenie minifabryki z robotami na wszystkich etapach produkcji.

Studentów czekać będą także dodatkowe zajęcia dydaktyczne, kursy, szkolenia, autorskie wykłady wybitnych specjalistów, płatne staże i inne formy zawodowego przygotowania, udział w targach i wizyty studyjne w wiodących przedsiębiorstwach ich kierunkowej branży. Także bardzo cenne dokształcanie na kursach specjalistycznego języka angielskiego. Projekt pozwoli też na sfinansowanie branżowych certyfikatów dla studentów.

Projekt powstał we współpracy z Centrum Innowacji i Transferu Technologii ATH. Dofinansowanie uzyskał poprzez udział w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kierunki zamawiane, strategiczne dla rozwoju gospodarczego Polski

- Cieszymy się, że będziemy mogli realizować ambitny program kształcenia inżynierów, wykraczający znacznie poza program. Tym bardziej, że mieliśmy dużą konkurencję - mówi dr Więcek.

Projekt "Inżynier na miarę XXI wieku" Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki ATH, szósty pod względem wielkości przyznanego dofinansowania, zajął w tym konkursie 37. miejsce na 263 zgłoszone wnioski. Będzie realizowany do 2015 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto