Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bardzo pracowity rok w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej. Padł rekord

JAK
Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej
Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej Materiały Prasowe
Ponad 8 tysięcy pacjentów hospitalizowano łącznie 2023 roku w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej. To wyjątkowo dużo, biorąc pod uwagę fakt, iż przed pandemią średnia roczna liczba hospitalizacji wynosiła około 6,5 tysiąca.

W okresie pandemii z oczywistych powodów wyraźnie zmniejszyła się liczba pacjentów hospitalizowanych w oddziałach Szpitala Pediatrycznego oraz spadła liczba porad udzielanych w przyszpitalnych poradniach specjalistycznych. Po prostu część rodziców i opiekunów dzieci, w obawie przed koronawirusem, rezygnowała z planowych zabiegów oraz z tych wizyt u lekarzy specjalistów, które nie wydawały się im konieczne.

Jednak w 2023 roku bielski Szpital Pediatryczny pracował już w normalnych warunków i pracy tej było wyjątkowo dużo. Dość powiedzieć, że łączna liczba ubiegłorocznych hospitacji wyniosła aż 8175, podczas gdy przed pandemią (na przykład w latach 2018 i 2019) było to około 6,5 tysiąca hospitalizacji rocznie.

Dane statystyczne dla poszczególnych oddziałów wyglądają następująco:

  • Oddział Pediatryczny - 2993 hospitalizacji,
  • Oddział Chirurgii Dziecięcej - 2380,
  • Oddział Niemowlęcy - 1226,
  • Oddział Otolaryngologii Dziecięcej - 1146,
  • Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży - 368,
  • Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci - 62.

- Na tę najwyższą od lat liczbę hospitalizacji w naszym szpitalu wpływ miały dwa czynniki. Po pierwsze zamknięta została pediatria w szpitalu w Cieszynie co sprawiło, że zwiększyła się u nas liczba pacjentów z powiatu cieszyńskiego. Po drugie, wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, zwiększyliśmy liczbę zabiegów planowych. Ma to związek z pandemią, gdyż część rodziców i opiekunów rezygnowała wówczas z takich zabiegów chcąc chronić dzieci przed koronawirusem. Teraz mają możliwość, aby ten planowy zabieg został wykonany - mówi Katarzyna Czauderna, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Zwiększoną liczbę wykonywanych zabiegów dobrze oddają dane statystyczne. I tak w 2019 roku (czyli jeszcze przed pandemią), u pacjentów Oddziału Chirurgii Dziecięcej przeprowadzono 1451 zabiegów operacyjnych, a u pacjentów Oddziału Otolaryngologii Dziecięcej 471, podczas gdy w ubiegłym roku było to odpowiednio 1917 i 822.

Rok 2023 był również bardzo pracowity w przyszpitalnych poradniach specjalistycznych, gdzie łącznie udzielono 46 047 porad (w rozbiciu na poszczególne poradnia wygląda to następująco: poradnia chirurgii ogólnej - 15400 porad, alergologiczna - 6144, kardiologiczna - 5682, otolaryngologiczna - 4596, chirurgii urazowo-ortopedycznej - 4520, endokrynologiczna - 3749, logopedyczna - 1967, nefrologiczna - 1534, preluksacyjna - 937, neurologiczna - 812, rehabilitacyjna - 706).

Z kolei w szpitalnej Izbie Przyjęć udzielono łącznie 22 861 porad, w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży - 3957, a w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzielono 12 444 porad.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pożar w rozlewni gazu w Głogowie - tak doszło do wypadku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto