Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: historyk IPN Marek Łukasik i Katyń - Golgota Wschodu

KLM
Historyk IPN dr Marek Łukasik opowie o mordzie dokonanym na blisko 22 tysiącach Polaków wziętych do niewoli po wkroczeniu 17 września 1939 r. Armii Czerwonej do Polski. Wykład dziś w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej o 11.00.

13 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji dziś, 8 kwietnia, w Bielsku-Białej odbędzie się wykład dra Marka Łukasika "Katyń - Golgota Wschodu". Historyk Instytutu Pamięci Narodowej przybliży nie tylko historię mordu na ok. 22 tysiącach Polakach, ale także zaprezentuje najnowsze odkrycia w świetle badań prowadzonych przez IPN nad zbrodnią dokonaną przez NKWD na polskich oficerach w katyńskim lesie. Wykład w poniedziałek o 11.00 w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej przy ul. Komorowickiej 48 w sali 220.

Na podstawie decyzji Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii Bolszewickiej z 5 marca 1940 r. zgładzono strzałem w tył głowy jeńców przetrzymywanych w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku oraz w więzieniach mieszczących się na terenach wschodniej Polski, włączonych do ZSRR we wrześniu 1939 r.

Ofiarami byli oficerowie Wojska Polskiego i policji oraz intelektualna i kulturalna elita państwa polskiego. Na przestrzeni kwietnia i maja 1940 r. więźniowie obozu NKWD w Kozielsku transportowani byli do Katynia, obozu w Ostaszkowie - do Kalinina i obozu w Starobielsku - do Charkowa, gdzie zostali zgładzeni strzałem w tył głowy i bezimiennie zakopani. Ostatnio masowe groby zostały odkryte w Kuropatach pod Mińskiem i w Bykowni, niedaleko Kijowa.

Likwidacja obozu w Kozielsku zlokalizowanym w budynkach poklasztornych, w których przetrzymywano 4,5 tys. oficerów Wojska Polskiego rozpoczęła się 3 kwietnia i trwała do 14 maja. Więźniów przewożono koleją do Gniazdowa, a stamtąd autobusami do lasu katyńskiego, gdzie ginęli od strzału w tył głowy. Zwłoki ofiar spoczywają w ośmiu zbiorowych mogiłach (4421 ciał). W 2000 roku na miejscu zbrodni otwarto Polski Cmentarz Wojenny.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto