Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Likwidacja szkół przesądzona. Zniknie pięć, sześć zmieni siedziby

Łukasz Klimaniec
Zdaniem rodziców uczniowie "samochodówki" wiele stracą na przeniesieniu szkoły
Zdaniem rodziców uczniowie "samochodówki" wiele stracą na przeniesieniu szkoły Paweł Relikowski
Potwierdziły się informacje, o których "Dziennik Zachodni" jako pierwszy pisał przed tygodniem. Miejski Zarząd Oświaty w Bielsku-Białej przygotował rewolucję w bielskiej oświacie. Urzędnicy właśnie ujawnili projekt reorganizacji sieci szkół i placówek oświatowych.

Z projektu wynika, że zostanie zlikwidowanych pięć bielskich szkół (SP nr 5, SP nr 22, Gimnazjum nr 10, Gimnazjum nr 22 i Zespół Szkół Elektronicznych), a sześć zostanie przeniesionych do budynków, które są własnością gminy (Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących, Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych, IV LO im. KEN, SP nr 4, SP nr 23 oraz Centrum Wychowania Estetycznego).

- Jesteśmy rozczarowani i czujemy się oszukani, bo to nie jest cała prawda - mówi Barbara Pysz z Rady Rodziców Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących. - To jedyna szkoła średnia, która w projekcie figuruje jako przeniesiona do Bielskiej Szkoły Przemysłowej. Ale ona faktycznie znika z mapy Bielska-Białej. Znika z nazwy, przestaje istnieć - podkreśla.

Zwraca uwagę, że uczniowie, którzy w tym roku szkolnym rozpoczęli naukę w ZSSiO po wejściu projektu w życie stracą świetne warunki nauki (m.in. doskonałą szkolną bazę sportową) na rzecz gorszych.

Radny Grzegorz Puda nie ma wątpliwości, że pomysł reorganizacji jest nietrafiony. Przynajmniej w części.
- Ta kwota, którą możemy zaoszczędzić, nie jest adekwatna do kosztów społecznych. Najważniejsze w tym wszystkim są dzieci, a o nich zapominamy - mówi.

Uchwała w marcu

Podając do publicznej wiadomości projekt reorganizacji sieci szkół i placówek oświatowych, urzędnicy Miejskiego Zarządu Oświaty podkreślają, że wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać do 21 listopada swoje uwagi i propozycje, które mogłyby pomóc w dopracowaniu jego ostatecznego kształtu.

Uchwały w sprawie zamiaru likwidacji szkół i placówek mają pojawić się na sesji 28 grudnia. W styczniu 2012 roku miasto powiadomi o tym Śląskiego Kuratora Oświaty (w celu uzyskania opinii) oraz rodziców, uczniów i związki zawodowe. Najpóźniej w marcu 2012 roku radni będą głosować na sesji nad likwidacją szkół.

Skąd w ogóle taki pomysł? Urzędnicy tłumaczą, że dotychczasowe działania oszczędnościowe nie przynoszą rezultatów, bo ich efekty pochłania wzrost kosztów systemu edukacji, funkcjonującego w obecnym kształcie. Do reorganizacji miasto zmusza przede wszystkim niż demograficzny - urzędnicy przytaczają dane: w 2002 roku w bielskich szkołach podstawowych uczyło się prawie 11 tys. dzieci. W 2010 roku już tylko 7,5 tysiąca.

Znasz kogoś, kto uczy się w bielskiej szkole? Jakie ma warunki do nauki?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto