Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała. Pięć zdarzeń związanych z czadem. Strażacy apelują o czujność w sezonie grzewczym

KL
Straż pożarna apeluje o czujność w sezonie grzewczym.
Straż pożarna apeluje o czujność w sezonie grzewczym. KM PSP w Bielsku-Białej
Od początku października Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała pięć zdarzeń związanych z czadem. Strażacy apelują o czujność pod względem śmiertelnego tlenku węgla, który może ulatniać się z niesprawnych instalacji grzewczych.

Wraz z październikiem rozpoczął się sezon grzewczy. Jak co roku więc strażacy proszą o zachowanie czujności w tym czasie i sugerują, jak zminimalizować ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.

- W ubiegłym roku wyjeżdżaliśmy do 47 zdarzeń związanych z obecnością w domach i mieszkaniach tlenku węgla. 11 osób trafiło do szpitali z objawami zatrucia tym toksycznym gazem - mówi mł. bryg. Patrycja Pokrzywa, oficer prasowy KM PSP w Bielsku-Białej, dodając również, tlenek węgla jest gazem bezwonnym. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu, uniemożliwiając prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla? Ból głowy, ogólne zmęczenie, duszności, trudności z oddychaniem, oddech przyspieszony, nieregularny, senność, nudności. Człowiek traci przytomność i - jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą - umiera.

- W trosce o własne bezpieczeństwo rozważmy zamontowanie w domu czujników tlenku węgla. Pamiętajmy jednak, aby zamontować go w odpowiednim miejscu oraz przed każdym sezonem grzewczym wymienić w nim baterię. ​​Częste uruchamianie czujnika bez wyraźnej przyczyny może wskazywać na wyczerpanie baterii w urządzeniu - apeluje mł. bryg. Pokrzywa.

Zminimalizuj ryzyko zatrucia tlenkiem węgla

Zaopatrzenie się w czujnik CO to niejedyny sposób na zminimalizowanie ryzyka zatrucia tlenkiem węgla. Pamiętaj, że główną przyczyną zaczadzeń jest niepełne spalanie, które zachodzi przy braku odpowiedniej wentylacji. Dlatego, jeśli korzystasz np. z kuchenki gazowej, zadbaj o dopływ świeżego powietrza z zewnątrz.

- Regularnie sprawdzaj też stan przewodów kominowych oraz urządzeń grzewczych - serwisuj je i w razie konieczności wymień na nowsze i bezpieczniejsze modele. Nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych ani otworów nawiewnych, ponieważ ich uszczelnienie również może przyczynić się do zatrucia czadem. Często wietrz mieszkanie, także zimą - dodaje przedstawicielka bielskich strażaków.

Jak podsumowuje, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, warto poświęcić chwilę na sprawdzenie stanu urządzeń grzewczych. Czynności te nie wymagają wiele wysiłku, a mogą uratować zdrowie i życie domowników.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto