Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak przed wojną wyglądał plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Po remoncie ma zachwycać. „Tyle zieleni nie było tu nigdy”

OPRAC.:
Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Plac Wojska Polskiego przed wojną. To miejsce zawsze pełniło rolę placu oraz targu handlowego
Plac Wojska Polskiego przed wojną. To miejsce zawsze pełniło rolę placu oraz targu handlowego materiały prasowe UM Bielsko-Biała
HISTORIA w Bielsku-Białej. Duża dyskusja towarzyszy planowanej przebudowie placu Wojska Polskiego w naszym mieście po tym, jak urzędnicy zaprezentowali wizualizacje tego miejsca. - Plac Wojska Polskiego ma stać się przestrzenią publiczną, nie parkingiem, nie targiem. Ma służyć spotkaniom, spędzaniu razem czasu i wydarzeniom kulturalnym - tłumaczą urzędnicy. I prezentują archiwalne zdjęcia tego miejsca, by pokazać, że po remoncie na placu będzie dużo więcej zieleni.

Trwają przygotowania do przebudowy placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej - roboty budowlane zaplanowano na drugą połowę tego roku. Nowy plac Wojska Polskiego ma zostać oddany do użytku w 2022 roku. Urzędnicy zaprezentowali pierwsze wizualizacje planowanej przebudowy, które wywołały wśród bielszczan dyskusję.

W bielskim Ratuszu przyznają, że argumenty mieszkańców zostały przenalizowane. Urzędnicy wskazują, że plac Wojska Polskiego ma stać się przestrzenią publiczną, nie parkingiem, czy targiem. Ma służyć spotkaniom, spędzaniu razem czasu i wydarzeniom kulturalnym, kiermaszom, świątecznym kramom itp.

Odnosząc się do głosów o „zabetonowaniu” tego miejsca urzędnicy wskazują na dużą ilość zieleni, jaka ma znaleźć po rewitalizacji - dwa szpalery dużych, 6-8-metrowych drzew, rośliny pnące, kwitnące donice. - Tyle zieleni nie było tu nigdy. A przynajmniej na przestrzeni ostatnich stu lat, co pokazują najstarsze zachowane zdjęcia tego miejsca - argumentują prezentując archiwalne zdjęcia. I zastrzegają, że plac Wojska Polskiego z nazwy i z funkcji – jest właśnie placem, a nie parkiem. A miłośnicy zieleni mają w pobliżu park za Ratuszem lub inne w mieście - park Włókniarzy lub park Słowackiego.

W Ratuszu wskazują też na planowaną przebudowę ul. Cyniarskiej, która zostanie „wyprostowana” i właśnie tam znajdą się miejsca parkingowe, które zostaną przeniesione z placu Wojska Polskiego. Zwracają również uwagę, że nowy plac ma być początkiem ożywienia ul. 11 Listopada i przywrócenia historycznej arterii prowadzącej z Rynku (ZWM) przez pl. Chrobrego (Pigal) ulicą 11 Listopada na pl. Wojska Polskiego.

Plac Wojska Polskiego przed wojną. To miejsce zawsze pełniło rolę placu oraz targu handlowego

Tak przed wojną wyglądał plac Wojska Polskiego w Bielsku-Bia...

Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej to część historii miasta – wybudowany w 1723 r. jako rynek Białej Krakowskiej przez lata był miejscem, w którym odbywał się handel – na targu mieszkańcy Białej i sąsiedniego Bielska mogli kupować m.in. owoce, warzywa, zboże, słomę, siano. Przy tym placu w 1897 został wzniesiony budynek ratusza, a 1903 r. powstała słynna kamienica pod żabami.

Wraz z rozwojem motoryzacji płyta placu zaczęła pełnić funkcję parkingu. Tak jest do dziś.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto