Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Browar w Bielsku-Białej na sprzedaż. Można go kupić za ponad 7 milionów złotych

Jacek Drost
Od lat budynek browaru straszy mieszkańców i przyjezdnych
Od lat budynek browaru straszy mieszkańców i przyjezdnych Jacek Drost
Budynki po browarze miejskim u zbiegu bielskich ulic Cieszyńskiej oraz Browarnej to obraz nędzy i rozpaczy. Jest szansa, że to się zmieni, gdyż właściciel wystawił działkę, na której znajdują się obiekty, na sprzedaż. Jeśli pojawi się chętny do zakupu, to o ponownym warzeniu piwa w tym miejscu nie ma co marzyć, ale być może powstanie tu coś innego...

- Sprzedają to? No, nareszcie, bo strach obok tych ruin przechodzić. Może wreszcie zrobią z nimi coś sensownego - mówi Paweł Kania, mieszkaniec pobliskiej ul. Skośnej.

Nieruchomość należy do spółki Comfortime, która buduje apartamentowce m.in. w Szczecinie, Międzyzdrojach i Łodzi.

Dariusz Przybylski, project manager w Comfortime, wyjaśnia, że niezależnie od tego spółka "cały czas kontynuuje proces zabudowy starego browaru w Bielsku-Białej".

Proces zabudowy polega m.in. na tym, że teren został zabezpieczony, by nie miały tam wstępu osoby nieupoważnione. Przed dwoma laty alarmowaliśmy, że budynki sypią się i grożą zawaleniem, źle zabezpieczony teren przyciąga dzieci, złomiarzy, meneli i złodziei, i że jest tam bardzo niebezpiecznie.
Comfortime zdecydowała się wystawić teren na sprzedaż (cena ponad 7,2 mln zł), bo nie ukrywa, iż fajnie byłoby, gdyby powstały w tym rejonie miasta obiekty mieszkalne z garażem podziemnym oraz częścią handlowo-usługową.

- Wystawienie nieruchomości na sprzedaż jest bardziej próbą znalezienia współinwestora dla tej inwestycji niż jej sprzedaży - zaznacza Przybylski. Dodaje, że jeśli nie uda się znaleźć partnerów do tego pomysłu, to władze spółki być może same poprowadzą taką inwestycję, o ile znajdą pieniądze na przedsięwzięcie.
Co z budynkami po browarze? Przybylski podkreśla, że została opracowana dokumentacja rozbiórkowa i na jej podstawie otrzymali pozwolenie na rozbiórkę. Ale nie wszystkich obiektów.

- Większość uzyskała pozwolenie na rozbiórkę. Natomiast dwa zabytkowe budynki, za wskazaniem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, muszą zostać zachowane. Urząd bardzo dokładnie oceniał ich wartość historyczną, ale stopień zniszczenia konstrukcji nie pozwala na zachowanie większości z nich - wyjaśnia Przybylski.

Kilka firm jest zainteresowanych ofertą. Prowadzone są rozmowy. Na razie trudno powiedzieć, jak się zakończą.

Ciut historii
Tradycje piwowarskie w mieście sięgają 1521 roku, kiedy to książę cieszyński Kazimierz II ofiarował bielszczanom browar oraz nadał im przywilej warzenia oraz wyszynku piwa, choć już wcześniej warzyli piwo na własny użytek.

Browar Bielsko został założony w 1875 r. przez fabrykanta urządzeń zgrzebnych Adolfa Mänhardta i piwowara Ferdynanda Wilhelma Mähnela. Warzył i sprzedawał wówczas ponad 18 tys. hektolitrów piwa rocznie.

Później zmieniały się ustroje, zmieniali się właściciele, ale bielski browar cały czas działał. Aż do 1996 roku, kiedy to zarząd spółki Żywieckie Zakłady Piwowarskie zdecydował o likwidacji browaru po 121 latach produkcji. Jako powód podano nieopłacalność produkcji i zły stan techniczny browaru.


***

BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]

*

OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

**


MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto