Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cukiernicza pasja uczniów belskiego Gastronoma mogła się rozwinąć z projekcie realizowanym z Francuzami

JAK
ARC rchiwum Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej
Bielski Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych i Lycée Christian Bourquin w Argelès-sur-Mer we Francji finalizują przedsięwzięcie "Od tradycji po nowoczesne technologie w cukiernictwie w Europie". To projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

- Celem 6-miesięcznego projektu było m.in. zwiększenie zainteresowania kierunkiem technik technologii żywności, podniesienie kwalifikacji i umiejętności zawodowych uczniów kształcących się w zawodzie technik technologii żywności, udział w praktycznych zajęciach w międzynarodowej grupie we Francji – poinformowała koordynator projektu Anna Nawrocka-Kaniewska.

W listopadzie 2021 r. uczniowie Gastronoma wraz z opiekunami spędzili tydzień w szkole w mieście Argelès-sur-Mer. Uczniowie przygotowali tradycyjne francuskie i polskie wypieki, których wspólna degustacja stała się kulinarnym świętem. Uroku całości dodały też lokalne, tradycyjne wyroby piekarnicze, którymi Francuzi chętnie się dzielili.

Uczestnicy projektu mogli poznać czarujące pobliskie miasteczka, spotykać wybitnych, znanych ze swojego mistrzostwa cukierników, którzy dzielili się chętnie swoją wiedzą i doświadczeniem.

Znana katalońska cukiernia Olivier Bajard-MeilleurOuvrier de France Pátissier Champion duMonde des MétiersduDessert w Collioure czy piekarnia PensuetMaitreArtisan Boulanger Pátissier zachwyciły wszystkich wyrobami lokalnymi i rzemieślniczymi.

Przed wyjazdem uczestnicy projektu długo się przygotowywali, m.in. uczestnicząc w 20-godzinnym kursie języka angielskiego, opracowując prezentacje na temat Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych i informatory turystyczne dotyczące Argelès-sur-Mer i okolic.

Uczniowie brali również udział w dodatkowych zajęciach przygotowujących ich do spotkania z francuskimi kolegami, licznych spotkaniach informacyjno-organizacyjnych, także w zajęciach praktycznych, na których piekli - kruche mazurki z różą, bakaliami, polewami, lukrami, korzenne, miodowe pierniki z konfiturą śliwkową, drożdżowe rogale świętomarcińskie z nadzieniem z białego maku oraz aromatyczną szarlotkę z polskich jabłek z lodami bananowymi z advokatem, pianką cynamonową i chipsem z prażonej kaszy jaglanej w miodzie

Na każdym etapie realizacji projektu młodzież miała wpływ na jego kształt oraz na produkty finalne, np. książkę z recepturami cukierniczymi czy słowniczek polsko-angielsko-francuski z najczęściej używanymi słówkami stosowanymi w pracy cukiernika.

Obecnie cukiernicza przygoda dobiega końca. Wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia - zarówno uczniowie, jak i nauczyciele - przygotowują specjały, które niebawem zostaną zaprezentowane na uroczystym zakończeniu projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto