Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy wiesz kto zbudował zamek w Bielsku-Białej? Jeśli nie, to czym prędzej się dowiedz...

red
Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej
Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej Wikipedia/Gaj777
Bielski zamek to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych miasta. Wydaje się, że to budowla, którą znają wszyscy mieszkańcy Bielska-Białej i okolic. Wznosi się ona majestatycznie nad skrzyżowaniem ulic 3 Maja i Zamkowej. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś, komu zawdzięczamy istnienie bielskiego zamku?

Choć przypuszcza się, że w XIII wieku w miejscu dzisiejszego zamku funkcjonowała już drewniana warownia strzegąca wówczas drogi z Krakowa do Cieszyna, to początki murowanego zamku datuje się na trzecią ćwierć XIV wieku. Wtedy Księstwem Cieszyńskim, w skład, którego wchodziło średniowieczne Bielsko, władał najwybitniejszy z książąt cieszyńskich i jeden z najznamienitszych Piastów w ogóle – Przemysław I Noszak.

Książę ten, jako lennik królów czeskich, zrobił karierę dyplomatyczną na dworze cesarza Karola IV i jego syna Wacława IV. To właśnie związek z królami czeskimi, a zarazem cesarzami rzymskimi i liczne misje dyplomatyczne w Europie, dały impuls do wzniesienia wpierw swojej rezydencji w stołecznym Cieszynie, a następnie murowanego zamku w Bielsku.

Do budowy swych rezydencji, książę zatrudniał mistrzów związanych z praskim warsztatem Piotra Parlera, znanych z realizacji tak znamienitych budowli średniowiecza jak Most Karola w Pradze, czy też praska Katedra Św. Wita na Hradczanach.

Prowadzone badania archeologiczne na terenie zamku bielskiego, wskazują na wyraźne związki z architekturą zamków rezydencjonalnych na ziemiach czeskich, a przede wszystkim potwierdzają wzorowanie się budowniczych zamku w Bielsku, na cesarskim zamku Karlštejn niedaleko Pragi.

Prace budowlane na zamku w Bielsku rozpoczęto w trzeciej ćwierci XIV wieku i polegały one na oddzieleniu terenu zamku od reszty miasta kamiennym murem, a następnie w narożniku murów wzniesiono okazałą, kamienną budowlę o charakterze rezydencjonalnym. Z XIV wieku pochodzi także mnóstwo przedmiotów odnalezionych w trakcie badań archeologicznych jak chociażby ceramika kuchenna, przedmioty codziennego użytku, groty strzał, ostrogi, nożyczki, mosiężna szpila...

Może, któryś z tych przedmiotów pochodzi z prywatnych komnat księcia Przemysława I Noszaka - fundatora bielskiego zamku, a także kościoła św. Stanisława w Starym Bielsku, gdzie prawdopodobnie znajduje się wizerunek tegoż władcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto