MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Droga ekspresowa S1 będzie dłuższa o 12 kilometrów!

JAK
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Podpisano umowy na realizację budowy odcinka S1 pomiędzy Dankowicami a węzłem Suchy Potok w Bielsku-Białej. Inwestycja znajduje się w Wykazie Projektów Zidentyfikowanych Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), co oznacza, że jest przewidywane dofinansowanie jej ze środków unijnych. W uroczystości wzięli udział minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak i wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

– To ważna inwestycja z kilku powodów. Droga ekspresowa S1 połączy lotnisko Katowice w Pyrzowicach z polsko-słowacką granicą w Zwardoniu i ze słowacką autostradą D3. S1 to także fragment korytarza Transeuropejskiej Sieci Transportowej, łączącego kraje basenu Morza Bałtyckiego i Europy Południowej. To również korzyści dla lokalnej społeczności. Z miast zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy a drogi w województwie zostaną odciążone – powiedziała minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Odcinek Dankowice-węzeł Suchy Potok to część projektu „Budowa drogi ekspresowej S1 na odcinku Kosztowy–Bielsko-Biała”. Wartość całkowita inwestycji to 3,569 miliarda złotych, z czego przewidywane dofinansowanie unijne pokryje 1,805 miliarda złotych. Docelowo droga ekspresowa S1 będzie miała 135 km długości.

– Naszym priorytetem jest domknięcie najważniejszych ciągów autostrad i dróg ekspresowych, pomagają w tym fundusze unijne. Do dziś Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad udostępniła do ruchu w ramach projektów realizowanych przy wsparciu Programu Infrastruktura i Środowisko w sumie około 1068 kilometrów dróg, w tym 54 kilometry autostrad, 874 kilometry dróg ekspresowych i 140 kilometrów dróg krajowych – zaznaczył wiceminister Grzegorz Puda.

W ramach prac na odcinku Dankowice–Suchy Potok wykonawcy zbudują między innymi dwujezdniową drogę ekspresową, dwa węzły drogowe, a także inne drogi towarzyszące drodze ekspresowej oraz drogi obsługujące tereny przyległe. Droga ekspresowa zostanie wyposażona w Miejsca Obsługi Podróżnych, Obwód Utrzymania Drogi, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto