Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekipa IPN szuka żołnierzy Bartka w dawnym majątku ziemskim

Krzysztof Strauchmann, KLM
Krzysztof Strauchmann
Ekipa poszukiwawcza IPN i wolontariusze przekopują dawny majątek ziemski Scharfenberg koło Łambinowic w województwie opolskim. Szukają zbiorowego grobu partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych z 1946 roku.

Ekipa poszukiwawcza Instytutu Pamięci Narodowej zgodnie z zapowiedziami, po zimowej przerwie, wróciła na teren gminy Łambinowice. Bardzo szeroko zakrojone prace ziemne są prowadzone w lesie, który wyrósł na terenie dawnego pałacu i zabudowań gospodarczych niemieckiego majątku Scharfenberg.

W 2012 roku IPN znalazł w dawnym pałacowym szambie szczątki ok. 20 ludzi, do dziś niezidentyfikowane. Jesienią ub. roku w tym miejscu znaleziono ryngraf - żołnierską ozdobę munduru, taką samą jak nosili żołnierze partyzanckiego oddziału NSZ Henryka Flame - Bartka z Podbeskidzia. Odkryto też sporą ilość sprzączek od angielskich mundurów, wykorzystywanych przez partyzantów.

- Do dziś przeszukaliśmy dokładnie kilkadziesiąt arów. Chcemy sprawdzić cały obszar dawnego majątku. Jeśli to nie da rezultatu, będziemy rozszerzać poszukiwania - mówi Michał Siemiński, archeolog Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. - W tym roku, do tej pory nie mamy spektakularnych znalezisk. Ale wiemy, że gdzieś tutaj muszą leżeć szczątki żołnierzy Bartka.

W 1946 roku w wyniku prowokacji Urzędu Bezpieczeństwa na Opolszczyznę przyjechały osobno trzy oddziały zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych z Podbeskidzia. UB potajemnie wymordowało partyzantów, a ich ciała ukryto. Przez długie lata losy ok. 167 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych pochodzących z różnych stron Beskidów, którzy we wrześniu 1946 roku w trzech transportach zostali wywiezieni ze Szczyrku i Wisły w rejon Opolszczyzny, nie były dokładnie znane. Rzekomo mieli trafić do amerykańskiej strefy okupacyjnej, ale żaden z nich już nie wrócił w Beskidy, ani nie dotarł na Zachód.

Dziś wiadomo, że żołnierze VII-go Okręgu Śląskiego NSZ dowodzonego przez kpt. Henryka Flame „Bartka” zostali zamordowani. Ich szczątki w marcu tego roku zostały odkryte w efekcie badań prowadzonych przez Samodzielny Wydział Poszukiwań IPN kierowany przez dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka, specjalistów z Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu i saperów z 1. Pułku Saperów w Brzegu.

- Nie musimy mieć wyników badań genetycznych, by powiedzieć, że to szczątki żołnierzy z oddziału „Bartka”. Umiejscowienie szczątków oraz znalezione tam charakterystyczne elementy powodują, że nie mamy wątpliwości - wyjaśniał naukowiec z IPN.

ŻOŁNIERZE BARTKA W STARYM GRODKOWIE ZOSTALI UPAMIĘTNIENI

A na początku sierpnia w Starym Grodkowie stanęły tablice historyczno-informacyjne upamiętniające żołnierzy NSZ z oddziału „Bartka”.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto