Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundacja Mikstura.it zacieśnia kontakty z Zamkiem Cieszyn [WYWIAD]

Katarzyna Koczwara
Fundacja Mikstura.IT zacieśnia współpracę z Zamkiem Cieszyn.
Fundacja Mikstura.IT zacieśnia współpracę z Zamkiem Cieszyn. Bartek Tabak
Fundacja Mikstura.IT otrzymała w styczniu Paszport Przedsiębiorcy Zamku Cieszyn. Z Michałem Czyżem, rozmawiamy o kulisach powstania fundacji, o jej drodze do Cieszyna i najbliższych planach.

Proszę powiedzieć, skąd pomysł na taką działalność, na fundację?
Pomysł przyszedł dość spontanicznie jak to zwykle bywa. Zebrała się grupa osób, która chciała stworzyć miejsce, w którym ludzie z szeroko pojętej branży IT (programiści, graficy) mogli się spotkać, porozmawiać czy wymienić swoimi doświadczeniami. Jednak nie jakaś fizyczna lokalizacji była to najważniejsza, a sama idea towarzysząca Mikstura.IT meetup. Biorąc pod uwagę, fakt, że osoby należące do tego środowiska skupione są na ciągłym rozwoju i podnoszeniu swoich kwalifikacji postanowiliśmy w trakcie tych spotkań organizować warsztaty z umiejętności miękkich (negocjacje, kreatywne rozwiązywanie problemów, budowanie zespołów itp.) oraz sesje lightningtalk, w trakcie których każdy może wystąpić z krótką prezentacją. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom rynku pracy postanowiliśmy też zorganizować cykl bezpłatnych warsztatów z języka programowania Ruby on Rails. W trakcie 10 spotkań, których pierwsza edycja rozpocznie się 24 lutego, uczestnicy poznają podstawy tworzenia aplikacji internetowych. Warto zaznaczyć, że bilety na to wydarzenie rozeszły się w 5 godzin od momentu uruchomienia rejestracji. Kolejnym projektem realizowanym przez fundację w lutym, są warsztaty z tworzenia modeli biznesowych, które prowadzimy dla Klubu Przedsiębiorcy w Cieszynie.

Jaka była państwa droga do Zamku Cieszyn, do Klubu Przedsiębiorcy?
Nasza główna działalność koncentruje się w Bielsku-Białej, ale jeśli jakieś inne instytucje są otwarte na współpracę, a kierujący nimi ludzie są pełni pasji i zaangażowania w to co robią to Fundacja Mikstura.IT z miłą chęcią pojawi się w różnych miejscach w kraju czy za granicą. W Cieszynie znaleźliśmy dwa takie miejsca, gdzie pracują osoby o otwartych umysłach i chęciach do wspólnego działania. Zaczęło się od Zamku w Cieszynie, gdzie w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości prowadziliśmy warsztaty dla uczniów szkół średnich dotyczące prototypowania gier komputerowych. Dzięki współpracy z Panią Dyrektor Zamku w Cieszynie Ewą Gołębiowską oraz z szefową Klubu Przedsiębiorcy Panią Anną Kańską-Górniak pojawiają się kolejne inicjatywy jak choćby wspomniane warsztaty dla przedsiębiorców. Drugą instytucją, z którą utrzymujemy kontakt jest Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego. To właśnie tam, przy wielkiej pomocy ze strony Pana Doktora Remigiusza Kopoczka, udało nam się zorganizować polską edycję największego na świecie 48 godzinnego hackatonu projektowania gier Global Game Jam.

Najbliższe warsztaty w Cieszynie dotyczą tworzenia modeli biznesowych, dlaczego właśnie ten temat?
Dynamiczna sytuacja na rynku sprawia, że wielu młodych przedsiębiorców szuka swojej szansy, a istniejące firmy raz jeszcze muszą przeanalizować swoje plany na przyszłość. Dlatego organizowane wspólnie z Klubem Przedsiębiorcy w Cieszynie, warsztaty z tworzenia modeli biznesowych, a więc modeli które opisują sposób działania przedsiębiorstwa. W trakcie warsztatów zaprezentowana zostanie szablon modelu autorstwa Alexandra Osterwaldera, która pomaga określić w jaki sposób organizacje wykorzystując zasoby i podejmując określone działania tworzą i dostarczają wartość swoim klientom. Składa się on z dziewięciu zależnych od siebie elementów: kluczowi partnerzy, kluczowe działania, kluczowe zasoby, propozycja wartości, relacje z klientami, kanały dystrybucji, segmenty klientów, struktura kosztów, strumienie przychodów. W trakcie warsztatów menadżerowie Grzegorz Rduch i Dariusz Wylon pokażą, jak skorzystać z tego narzędzia do prowadzenia rozmów o biznesie oraz rozwoju swojej firmy. Wśród uczestników rozlosowane zostaną także książki "Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera" ufundowane przez naszego partnera wydawnictwo Helion.

Jakie są wasze plany na przyszłość?
W dniach 28-30 marca mamy przyjemność organizować jedną z największych bezpłatnych konferencji dotyczących open source - Dni Wolnego Oprogramowania. W tym roku będzie to już siódma edycja tej wspaniałej imprezy, którą zapoczątkował w 2007 roku Dominik Kozaczko. Główna ideą konferencji jest promowanie otwartych technologii oraz wolnej kultury, a także zachęcenie młodych ludzi do wyboru studiów na kierunkach ścisłych. W pierwszym dniu konferencji w zasadzie wszystkie wystąpienia poświęcone będą tym zagadnieniom oraz pokazaniu korzyści jakie można odnieść dzięki zaangażowaniu w działania społeczności open source. W tym roku mamy zamiar zebrać 350 uczestników z całej Polski, począwszy od uczniów szkół średnich poprzez studentów kończąc na profesjonalistach branży IT. Serdecznie zachęcamy wszystkich czytelników do rejestracji poprzez stronę http://dwo.mikstura.it. W trakcie trzech pasjonujących dni będziemy poruszać nie tylko tematy techniczne ale także zagadnienia związane z metodologią pracy w środowisku IT (SCRUM - zarządzanie projektami), projektowaniem interakcji (User Experience Design) tworzeniem gier czy nauką programowania wsród bardzo młodych uczestników (warsztaty z budowania i programowania robotów przy pomocy klocków lego). Konferencja organizowana jest na terenie Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej we współpracy z Kołem Naukowym Reset.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fundacja Mikstura.it zacieśnia kontakty z Zamkiem Cieszyn [WYWIAD] - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto