Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kino Marzenie w Kozach realizuje niezwykły projekt

Łukasz Klimaniec
Tomasz Czubek przed wejściem do dawnego kina "Marzenie". Miejsce czeka na remont
Tomasz Czubek przed wejściem do dawnego kina "Marzenie". Miejsce czeka na remont Łukasz Klimaniec
Film, w którym mieszkańcy gminy opowiedzą o swoim życiu i koziańskiej rzeczywistości sprzed lat, to najnowszy projekt Spółdzielni Socjalnej Kino Marzenie.

Niepozorny budynek dawnego koziańskiego kina "Marzenie" przy ul. Bielskiej wkrótce stanie się nowoczesną siedzibą Spółdzielni Socjalnej "Kina Marzenie", jaka w Kozach działa od maja 2013 roku. To w nim osoby niepełnosprawne będą mogły m.in. korzystać z zajęć reintegracyjnych, odbywać próby do przedstawień teatralnych, w których biorą udział, a które wystawiane są regionie. Ostatnio niepełnosprawni aktorzy wystąpili w sztuce "Drzewo, które umiało dawać" .

- Chcemy wspierać osoby najbardziej potrzebujące, w tym szczególnie niepełnosprawne - mówi Tomasz Czubek, prezes zarządu Spółdzielni Socjalnej "Kino Marzenie".

Pomysł założenia spółdzielni socjalnej zrodził się z inicjatywy Gminy Kozy i Fundacji "Dobry dom" z Bielska-Białej.
W ciągu krótkiej działalności spółdzielnia, która do tej pory nie miała doświadczenia w zdobywaniu unijnych pieniędzy, zyskała dotację na rozpoczęcie działalności, w ramach której aktualnie remontuje budynek dawnego kina w Kozach. Są już odnowione części artystyczna i biurowa.

W spółdzielni zatrudnionych jest sześć osób niepełnosprawnych oraz dwie osoby, które wykonują prace porządkowe.
Kolejnym krokiem spółdzielni jest projekt "Kino Marzenie", jaki trwa od maja tego roku. Skierowany jest on do osób powyżej 60. roku i młodzieży szkolnej do 25. roku życia.

- Chodzi o integrację międzypokoleniową - wyjaśnia Tomasz Czubek. - Chcemy, by osoby starsze opowiedziały młodemu pokoleniu o tym, jak wyglądały Kozy za czasów ich młodości. Posumowaniem będzie film "Z kart historii gminy Kozy - obraz i dźwięk" - zaznacza.

Projekt został podzielony na kilka etapów. W pierwszej kolejności zostanie przygotowany opis planu zdjęciowego. Zaplanowano warsztaty i wyjazdy w plener. Podczas wyjazdów plenerowych uczestnicy dotrą do miejsc, które już nie spełniają takiej roli, jak za czasów ich młodości. Przykładem mogą być stary piec wapienny, kamieniołom, amfiteatr. Później rozpocznie się już sam proces kręcenia filmu. Uczestnicy zapoznają się z przygotowaniem scenariuszy, samodzielnie zrealizują produkcję filmową i wykonają skład filmu.

Czubek dodaje, że - według założenia - młodzież będzie miała możliwość doskonalenia umiejętności posługiwania się nowoczesnym sprzętem filmowym i profesjonalnymi programami do obróbki obrazu, a seniorzy ciekawie wypełnią swój wolny czas.

Ostatecznie powstanie dwuodcinkowy film, w którym o historii gminy Kozy opowiedzą jej mieszkańcy. Premierę zaplanowano w grudniu tego roku. Przewidziano także spotkanie z młodzieżą szkolną wraz z prezentacją filmu, który w przyszłości będzie mógł być wykorzystywany na lekcjach historii.

Warto zaznaczyć, że spółdzielnia już rozpoczęła starania o utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej (ZAZ). Dzięki temu będzie mogła dokończyć remont siedziby, w której mieścić się będzie ZAZ, a osoby niepełnosprawne będą mogły uczestniczyć w zajęciach reintegracji społecznej i zawodowej. Docelowo w ZAZ będą zatrudnione 22 osoby niepełnosprawne.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto