Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Luty z Australią w Galerii Bielskiej BWA. Prezentacja sztuki Aborygenów i spotkania

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
„Ślady i znaki – malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej”, spotkanie z cyklu „Oprowadzanki – z niemowlakiem na wystawę”, prowadzi Karolina Zięba.
„Ślady i znaki – malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej”, spotkanie z cyklu „Oprowadzanki – z niemowlakiem na wystawę”, prowadzi Karolina Zięba. Krzysztof Morcinek
Najbliższe spotkanie towarzyszące wystawie prezentującej sztukę Aborygenów odbędzie się w piątek, 9 lutego, w Galerii Bielskiej BWA. Będzie to jedno z kilku wydarzeń poświęconych rdzennym mieszkańcom Australii.

Sztuka Aborygenów dostępna w Galerii Bielskiej BWA

Na wystawie „Ślady i znaki – malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej” widzowie mogą oglądać 30 obrazów namalowanych przez rdzennych mieszkańców Australii oraz artefakty sztuki aborygeńskiej. Pracom towarzyszą opisy, przybliżające znaczenie poszczególnych elementów widocznych na płótnach. Dostępny jest również katalog wystawy – pierwszy w galeryjnej bibliotece online. Tutaj link.

Ekspozycja w Galerii Bielskiej BWA została otwarta 12 stycznia i potrwa do 25 lutego 2024 r. Przez cały czas trwania wystawy w galerii organizowane są wydarzenia towarzyszące.

– W styczniu odbyły się oprowadzania dla rodzin z dziećmi, dla opiekunek i opiekunów niemowlaków, spotkanie z cyklu „Srebrny horyzont sztuki” dedykowane seniorom oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży – przekazał Michał Gąsior z Galerii Bielskiej BWA.

Również w lutym 2024 roku galeria przygotowała spotkania poruszające zagadnienia związane z wystawą. Najbliższe z nich to wykład o kulturze rdzennych mieszkańców Australii, który rozpocznie w piątek, 9 lutego, o godzinie 17.00 podróżnik i dziennikarz Marek Tomalik. Kurator wystawy omówi historię i wierzenia jednej z najstarszych kultur na świecie, a także wyjaśni symbolikę i znaczenie prezentowanego na wystawie malarstwa współczesnych artystów, tworzących w ośrodkach sztuki znajdujących się w trzech osadach: Utopia, Kiwirrkurra i Yuendumu. Wykład ilustrowany będzie fotografiami wykonanymi przed autora podczas kilku podróży na najmniejszy kontynent świata.

Dzień później – w sobotę, 10 lutego, o godz. 14.30 – fotografka i edukatorka Julia Ogińska zaprosi na oprowadzanie w języku ukraińskim po aktualnych wystawach w Galerii Bielskiej BWA: „Ślady i znaki” oraz prezentowanej w górnej sali ekspozycji prac haptycznych – „Dotyk Sztuki / Touch of Art”.

Z kolei w środę, 21 lutego, o godz. 17.00, galeria zaprasza na spotkanie zatytułowane „Australia w pracach Jadwigi Smykowskiej”. Krzysztof Morcinek – fotograf, projektant graficzny i kurator – opowie o grafikach w technice drzeworytu sztorcowego, z których słynęła cieszyńska artystka, a także o jej australijskich inspiracjach.

Na zakończenie wystawy, w piątek, 23 lutego, o godz. 17.00, planowany jest finisaż. W Willi Sixta, nieopodal siedziby głównej Galerii Bielskiej BWA, odbędzie się dyskusja na temat rdzennych mieszkańców Australii z udziałem podróżnika Marka Tomalika, ekologa Jacka Bożka i antropologa Grzegorza Błahuta. W programie zaplanowano także projekcję filmu „Sweet country” (2017, reż. Warwick Thornton).

Galeria coraz bardziej otwarta

Galeria Bielska BWA w lutym po raz pierwszy zorganizuje „Cichy poniedziałek”. Już 12 lutego, w godz. 16.00–18.00, wystawy „Ślady i znaki” oraz „Dotyk Sztuki / Touch of Art” dostępne będą z myślą o osobach w spektrum autyzmu i wysoko wrażliwych. W tych godzinach zmniejszone będzie oświetlenie, a multimedia zostaną wyłączone, aby zapewnić optymalne warunki do zwiedzania osobom źle reagującym na nadmierną ilość bodźców.

– To działanie jest kolejnym krokiem galerii w stronę większej otwartości i inkluzywności, z myślą o najróżniejszych grupach odbiorców. Galeria Bielska BWA stale współpracuje m.in. z osobami z niepełnosprawnościami wzroku oraz Głuchymi i organizuje dla nich oprowadzania. Bogaty program proponowany jest osobom z Ukrainy, za sprawą oprowadzań w języku ukraińskim oraz otwartej w Willi Sixta Świetlicy im. Kateryny Biłokur, a także trwającej do 24 lutego 2024 roku polsko-ukraińskiej wystawy „Dear Future vol. 2”, z programem towarzyszącym – zaznaczył Michał Gąsior.

– Mile widziana w galerii jest publiczność w każdym wieku – od niemowlaków (cykl Karoliny Zięby: „Oprowadzanki – z niemowlakiem na wystawę”) po seniorów (spotkania „Srebrny horyzont sztuki” prowadzone przez Alę Gocką), w tym również osób z chorobami demencyjnymi (warsztaty „Muzeum pamięci”). Wprowadzanie tzw. „Cichego poniedziałku” w lutym 2024 roku jest nową inicjatywą zespołu galerii, która być może zagości w programie na stałe – dodał.

Galeria otwarta jest od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–18.00, a Klubokawiarnia Aquarium codziennie od 10.00 do 20.00.

Katalog wystawy „Ślady i znaki – malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej” w wersji cyfrowej jest dostępny online na stronie internetowej galeriabielska.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto