Kultowe uzdrowiska w woj. śląskim i okolicy. Te popularne sanatoria odwiedzaliśmy w PRL-u. Rabka, Krynica, Ciechocinek... Zobacz ZDJĘCIA

JAK
Zobacz kolejne zdjęcia >>>
Zobacz kolejne zdjęcia >>>
Duszniki, Rabka, Krynica Zdrój, Ciechocinek to nazwy miejscowości, które w czasach PRL kojarzyły się nam nie tylko z podreperowaniem zdrowia, ale były przede wszystkim synonimami bogactwa i luksusu. Załapanie się na turnus do przysłowiowych wód to było coś! Nic więc dziwnego, że uzdrowiska te tętniły życiem o każdej porze roku. W zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego zachowały się zdjęcia z uzdrowiskowych miejscowości! Warto je zobaczyć! Tak się kiedyś regenerował i nabierało sił.

Mało kto wie, że w Polsce zwyczaj kąpieli w łaźniach wykształcił się w XVI wieku, a pierwszy zakład wodoleczniczy otwarto w Warszawie na Służewcu w 1840 roku. Co ciekawe, że historia polskich uzdrowisk sięga XII wieku - najstarsza wzmianka o Cieplicach Zdroju pochodzi z 1132 roku, o Lądku Zdroju z 1242 roku, a Iwoniczu z 1520 r.

W największym skrócie - uzdrowisko to miejscowość dysponująca naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się wody mineralne oraz właściwości klimatyczne. Warunkami naturalnymi niezbędnymi do prowadzenia lecznictwa są właśnie właściwości lecznicze klimatu, walory przyrodnicze i estetyczne krajobrazu, naturalne zasoby wód mineralnych, gazów i peloidów (borowin), leczniczy wpływ morza oraz inne czynniki biofizyczne środowiska, wywierające korzystny wpływ na organizm człowieka.

W Polsce istnieje kilkadziesiąt uzdrowisk, z czego w województwie śląskim są dwa - Goczałkowice Zdrój oraz Ustroń. Do najpopularniejszych należą m.in. Ciechocinek, Szczawnica, Rabka, Krynica czy Duszniki. Większość z nich popularna była już przed II wojną światową ( pierwsze uregulowania prawne pojawiły się w 1922 r.).

Swoje złote lata uzdrowiska przeżywały w czasach Polski Ludowej, kiedy wyjazdy za granicę nie były powszechne. Bez dwóch zdań - w PRL wyjazd do wód był czymś! Dla wielu był nie tylko okazją do podreperowania zdrowia, ale także dawał namiastkę luksusu i lepszego świata. Życie, zwłaszcza towarzyskie, kwitło w nich dzień i noc, praktycznie o każdej porze roku, co zresztą widać na zdjęciach ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Do tej pory wiele osób turnusy w uzdrowiskach wspomina z łezką w oku. Prawda?

Zobacz kolejne zdjęcia >>>

Kultowe uzdrowiska w woj. śląskim i okolicy. Te popularne sa...

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie