Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Matura 2020 w cieniu epidemii. W powiecie bielskim większe zagrożenie niż w Bielsku-Białej?

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
O maturze w takiej formie tym razem nie ma mowy. Z powodu epidemii maturzyści będą pisali w kilku salach, by zapewnić minimum 1,5 metra odległości
O maturze w takiej formie tym razem nie ma mowy. Z powodu epidemii maturzyści będą pisali w kilku salach, by zapewnić minimum 1,5 metra odległości Grzegorz Olkowski/ARC
250 uczniów szkół średnich przystąpi w poniedziałek 8 czerwca w powiecie bielskim do egzaminu maturalnego. W związku z epidemią i rosnącą ilością osób zakażonych wprowadzono specjalne obostrzenia. W każdej ze szkół jest np. izolatka. A w pogotowiu lekarz.

W poniedziałek 8 czerwca rozpoczną się egzaminy maturalne. W powiecie bielskim w szkołach prowadzonych przez starostwo powiatowe (Zespole Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica w Czechowicach-Dziedzicach, Zespole Szkół „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach, LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach oraz w Powiatowym Zespole Placówek- Szkole Mistrzostwa Sportowego Szczyrk.) przystąpi do nich 250 uczniów.

- Mamy dużo mniej szkół, niż miasto Bielsko-Biała, ale zarażeń wirusem w terenach pozamiejskich jest więcej, niż w mieście. To też powoduje nasze obawy - przyznaje starosta bielski Andrzej Płonka przypominając, że część zakażeń pochodzi z ośrodków przemysłowych m.in. kopalń, a na terenie powiatu znajduje się kopalnia PG Silesia.

Właśnie z tego powodu starostowie na ostatnim Zarządzie Związku Powiatów Polskich i Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, a także Konwencie Starostów Województwa Śląskiego zwrócili się do ministra zdrowia z prośbą o przebadanie młodzież i nauczycieli 3-4 dni przed maturami.

- Otrzymaliśmy pismo od wojewody, z którego wynika, że nie ma potrzeby takich badań, bo rząd planuje badania przesiewowe - informuje starosta. Obawy jednak pozostają, dlatego w powiecie bielskim wprowadzone zostały specjalne obostrzenia.

- Będziemy starali się sprawdzać temperaturę ciała maturzystów wchodzących na egzamin. Będzie problem, jeśli pojawi się gorączka. Co z takim młodym człowiekiem zrobić? Zabiegamy o to, by mieć w dyspozycji lekarza, który w razie ryzyka, przyjedzie. Ale taką gorączkę może spowodować np. stres i emocje, niekoniecznie koronawirus. Dlatego chcemy mieć lekarza, który pozwoli orzec, czy taką osobę dopuścić do matury - wyjaśnia starosta Płonka.

Dorota Nikiel, członek zarządu powiatu bielskiego zaznacza, że ze względu na epidemię matury odbędą się w większej ilości sal lekcyjnych, żeby zapewnić odległość minimum 1,5 metra. Uczniowie będą wchodzili czterema różnymi wejściami do szkół, są zapewnione maseczki, rękawiczki, płyny do dezynfekcji oraz fartuchy jednorazowe. Każda szkoła ma też przygotowane miejsce tzw. izolatkę.

- Musimy być na to przygotowani - tłumaczy Dorota Nikiel. - Odbyły się spotkania z dyrektorami szkół, przygotowaliśmy wszystkie wytyczne - dla uczniów, dla nauczycieli, dla obsługi, nawet jak wygląda dezynfekcja sal przed i po maturach. Ale co życie pokaże to dopiero przed nami - mówi.

Samorządowcy czekają też na odpowiedź ministerstwa w sprawie ewentualnego sierpniowego lub wrześniowego terminu dla tych uczniów, którzy z powodu zakażenia koronawirusem lub podejrzenia takiej choroby nie mogli wziąć udziału w egzaminie dojrzałości w pierwszym terminie.

Tymczasem 15 czerwca rozpocznie się nabór do szkół ponadpodstawowych. - Chcemy w tym roku w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych otworzyć kierunek „technik-ekonomista”. A w Szkole Mistrzostwa Sportowego dokonać naboru do klasy snowboardu. Mamy nadzieję, że w tym roku to nam się uda – w ubiegłym roku zgłosiło się do takiej klasy tylko 7 uczniów – wyjaśnia Dorota Nikiel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto