Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Na placu Chrobrego w Bielsku-Białej zrobi się zielono? W tle duże dofinansowanie

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Jest szansa na zazielenienie placu Chrobrego.
Jest szansa na zazielenienie placu Chrobrego. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB
Plac Chrobrego w Bielsku-Białej może zostać wzbogacony o drzewa i rośliny. Bardzo możliwe, że miasto otrzyma na ten cel dofinansowanie w wysokości około dwóch milionów złotych.

Bielsko-Biała. Duże dofinansowanie na zmiany na placu Chrobrego?

Jak poinformowała we wtorek Emilia Klejmont z wydziału prasowego magistratu w Bielsku-Białej, miasto czeka na końcową weryfikację formalną swojego wniosku w tej sprawie, by podpisać umowę w ramach zintegrowanego programu Life pn. „Śląskie. Przywracamy błękit”. Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego, który ma całkowicie zmienić oblicze tego fragmentu centrum Bielska-Białej.

– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, otrzymamy na ten cel ponad 467 tys. euro, bez konieczności zapewnienia wkładu własnego. Prace projektowe zazielenienia placu Chrobrego, które merytorycznie wesprą specjaliści Śląskiego Ogrodu Botanicznego i w których będą brali udział mieszkańcy, rozpoczną się jeszcze w tym roku. Realizacja zaplanowana jest na 2025 rok – czytamy w komunikacie.

Pilotażowe działania programu „Śląskie. Przywracamy błękit” obejmują całe województwo, a zarząd województwa na początku roku wybrał do realizacji po jednym projekcie z każdego subregionu.

Jeszcze w 2022 roku Bielsko-Biała zgłosiło do programu trzy propozycje miejskich terenów do zazielenienia – skwer przy ul. Hugo Kołłątaja/Stefanii Sempołowskiej (dawny dziki parking), skrzyżowanie ulic Mieczysława Michałowicza/Partyzantów i plac Chrobrego. Po wizycie w mieście ekspertów ze śląskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Śląskiego Ogrodu Botanicznego i weryfikacji propozycji, wszystkie trzy znalazły się na czele listy rankingowej subregionu.

Do zazielenienia wskazany został teren, który uzyskał najwyższą liczbę punktów, ale w programie zapisano, że jeśli w międzyczasie wystąpią przeszkody uniemożliwiające zrealizowanie inwestycji, nastąpi wybór kolejnego, najwyżej punktowanego terenu.

– W przypadku Bielska-Białej dwie pierwsze propozycje są już nieaktualne. Skwer przy ul. Hugo Kołłątaja/Stefanii Sempołowskiej w ubiegłym roku trafił do programu Feniks, natomiast skrzyżowanie Mieczysława Michałowicza/Partyzantów może w najbliższych latach czekać przebudowa (okazało się to dopiero po zgłoszeniu lokalizacji do programu Śląskie Przywracamy błękit). Pozostaje więc plac Chrobrego. Przed miastem jeszcze ostateczna weryfikacja formalna wniosku i podpisanie umowy – przekazała Emilia Klejmont.

Więcej zieleni w centrum Bielska-Białej

Program „Śląskie. Przywracamy błękit” przewiduje takie działania jak: wprowadzone zieleni – drzew i krzewów – tam, gdzie jej brakuje. Wzbogacenie terenu w elementy infrastruktury i wyposażenia, np. ławki, stoliki, zadaszenia, ścieżki. Poprawę jakości miejsca, z którego mieszkańcy powszechnie korzystają – np. zazielenienie placu miejskiego albo przekształcenie zwykłego ciągu pieszego, rowerowego w zieloną promenadę lub zielony szlak rowerowy. Wykreowanie miejsca pobytu i wypoczynku, jak np. park, większy zieleniec. A także zadrzewienie o charakterze leśnym.

Celem tych działań jest poprawa jakości powietrza poprzez zwiększenie powierzchni obszarów zielonych. Merytoryczną opiekę nad realizacjami będzie sprawował Śląski Ogród Botaniczny.

Każda z gmin będących współbeneficjentami projektu mogła zgłosić jeden lub kilka terenów, które zamierza wzbogacić w zieleń z zamiarem przekształcenia ich w zielone przestrzenie publiczne łagodzące problemy związane z jakością powietrza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto