Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Tadeusz Modrzejewski. Bielski skryba przepisujący klasyków

KL
Tadeusz Modrzejewski miał 72 lata. W 1989 roku otworzył na bielskiej starówce prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta.
Tadeusz Modrzejewski miał 72 lata. W 1989 roku otworzył na bielskiej starówce prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta. ARC
Nie żyje Tadeusz Modrzejewski, który na bielskiej starówce przez wiele lat prowadził prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta. Bielszczanin wsławił się tym, że jako prawdopodobnie jedyna osoba na świecie przepisywał ręcznie książki, a na dodatek interesująco i bogato je ilustrował.

Nie żyje Tadeusz Modrzejewski. Bielski skryba przepisujący klasyków

Jak poinformował dzisiaj, 28 marca, portal bielsko.biała.pl, Tadeusz Modrzejewski zginął w środowym pożarze, do jakiego doszło w bloku przy ulicy Andrychowskiej w Bielsku-Białej.

Na miejscu służby ratunkowe reanimowały 72-latka. Mimo prowadzonej reanimacji jego życia nie udało się uratować.

Tadeusz Modrzejewski od 1989 roku do końca zeszłego roku prowadził w kamienicy przy ulicy Pankiewicza w Bielsku-Białej prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta. Bielszczanin wsławił się tym, że jako prawdopodobnie jedyna osoba na świecie przepisywał ręcznie książki, a na dodatek interesująco i bogato je ilustrował. Przepisał i zilustrował ponad sto dzieł, w tym m.in. „Chłopów" Reymonta, „Pana Tadeusza" Mickiewicza czy „Trylogię" Sienkiewicza.

Od początku działalności muzeum odwiedziło około 100 tysięcy gości, w tym największe sławy polskiej sceny artystycznej, m.in. Daniel Olbrychski, prawnukowie Władysława Reymonta, a także goście z Chin, Singapuru, Chile.

Bielski pasjonat literatury utrzymywał się tylko z datków zwiedzających. Nieustanne problemy finansowe zmuszały go do zamykania muzeum, szukania pieniędzy, a jak udało się je pozyskać to otwierania placówki ponownie.

– W tej chwili w muzeum są dwa stopnie Celsjusza, nogi mi wysiadają, przy świecach oprowadzam ludzi. Ostatnio miałem zwiedzających z Chin i co miałem im powiedzieć? Tłumacz wyjaśnił im, że to chwilowa awaria. Już nie mam do kogo iść – mówił w 2016 roku w rozmowie z DZ zrezygnowany Tadeusz Modrzejewski.

Końcem zeszłego roku zbiory przejęło miasto i tymczasowo zostały zabezpieczone w Książnicy Beskidzkiej. Siedziba muzeum pozostaje zamknięta od 1 grudnia, bo obiekt musi przejść kapitalny remont. Miastu zależało, aby już po remoncie, Tadeusz Modrzejewski mógł się pojawiać w muzeum i dzielić się ze zwiedzającymi niezwykłą historią tego miejsca.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto