Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedzielny spacer na Błatnią z Jaworza. Idealne miejsce na szybki wypad. ZDJĘCIA

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Spacer na Błatnią w Beskidzie Śląskim. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Spacer na Błatnią w Beskidzie Śląskim. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kamil Lorańczyk
Na Błatnią w Beskidzie Śląskim prowadzi kilka szlaków turystycznych, m.in. z Brennej, Jaworza czy bielskiej Wapienicy. Latem, jak o każdej porze roku, to świetne miejsce na spacer. Niedaleko szczytu znajdują się schronisko i ranczo, przy charakterystycznym kopcu rozciąga się rozległa polana, a od pewnego czasu stoi na nim drewniany tron.

Spacer żółtym szlakiem na Błatnią z Jaworza

Beskid Śląski słynie z pięknych zakątków. I takim niewątpliwie jest Błatnia położona w Paśmie Klimczoka i Szyndzielni. Turyści, a zwłaszcza mieszkańcy okolicznych miejscowości, znają ten szczyt bardzo dobrze. Szlaki turystyczne wychodzą z różnych lokalizacji, a docelowo do schroniska pod szczytem można dotrzeć z Brennej, Skoczowa, Jaworza, Górek Wielkich czy Wapienicy. Praktycznie zawsze można tu kogoś spotkać: od spokojnie wędrujących turystów, przez biegaczy, aż po grupki rowerzystów.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W Jaworzu swój początek na Błatnią ma kilka szlaków. Jeden z nich zaczyna się w Nałężu, tuż obok parkingu przy kościele pw. św. Jana Nepomucena. Kolejny ma początek przy parkingu na końcu ulicy Turytycznej – stanowi część trasy podczas biegu charytatywnego na Błatnią. Ten żółty szlak nadaje się idealnie na szybki spacer. Latem w sam raz na wyjście przed zachodem słońca. Prowadzi dość łagodną, leśną ścieżką, ale posiada też kilka podejść i płaskich fragmentów. Najbardziej wymagające podejście znajduje się zaraz za Siodłem pod Przykrą.

Przy szczycie Błatniej rozciąga się piękna, rozległa polana, która zwłaszcza w weekendy zamienia się w miejsce piknikowe i można spotkać tu odpoczywających turystów. Na charakterystycznym kopcu od pewnego czasu można rozsiąść się w „drewnianym fotelu”, który – jak można przeczytać na jego oparciu – „został sfinansowany ze składek, których nikt nigdy nie zapłacił”. Poniżej szczytu położone jest Schronisko PTTK na Błatniej, a nieco dalej Ranczo Błatnia.

Ze szczytu widać masyw Trzech Kopców i Klimczoka, także zwróconą ku nam Szyndzielnię. Dalej wyłania się masyw Skrzycznego (1257 m n.p.m.) – najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego. Widać Małe Skrzyczne, Malinowską Skałę i Zielony Kopiec aż po zarys Baraniej Góry (1220 m n.p.m.).

Błatnia – skąd taka nazwa?

Błotny – tak zapewne brzmiała pierwotna nazwa góry używana przez miejscową ludność. Według historyków w dokumentach niemieckich z 1571 r. wymieniana była jako Berg Blatin, później w pismach czeskich jako Blatny lub Blatna. Na mapach austriackich z początku XX wieku szczyt figuruje jako Blatny. Po I wojnie światowej ustaliła się na długo nazwa Błatnia.

Spacer na Błatnią w Beskidzie Śląskim. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Niedzielny spacer na Błatnią z Jaworza. Idealne miejsce na s...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto