Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Papież w Bielsku-Białej był dokładnie 20 lat temu

Łukasz Klimaniec
materiały Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej
Karol Wojtyła ostatnią noc w kraju, jako kardynał, spędził w Bielsku-Białej. Po latach wrócił nad Białą, już jako głowa Kościoła. A gdy papież w Bielsku-Białej przyjmował od władz miasta reprint protokołu z 1932 roku, nie omieszkał zaznaczyć, że pamięta, kto był wtedy prezydentem miasta..

Dziś mija 20 lat od wizyty św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Wydarzenie z 22 maja 1995 roku na zawsze wpisało się w historię miasta i zapadło w pamięć tysięcy ludzi, którzy stali wzdłuż głównych ulic, by choć przez chwilę zobaczyć Ojca Świętego.

- Dla tysięcy ludzi było to ogromne przeżycie - w skali religijnej i emocjonalnej. Spotkanie z kimś takim pozostaje w pamięci na zawsze - mówi Zbigniew Michniowski, który w 1995 roku był prezydentem Bielska-Białej i witał papieża.

Przyjazd Jana Pawła II do Bielska-Białej był dużą zasługą ówczesnych władz miejskich, które zaprosiły papieża i bp Tadeusza Rakoczego, który po ustanowieniu diecezji bielsko-ży-wieckiej dokładał starań, by Jan Paweł II mógł zjawić się w Bielsku-Białej.

- Przez trzy miesiące opracowywaliśmy plany, w jaki sposób na parę godzin przeorganizować miasto - wspomina Zbigniew Michniowski. - Było to nieprawdopodobne doświadczenie - jak przy udziale setek ludzi można zamknąć miasto na parę godzin i pozwolić, by jak największa ilość mieszkańców miała styczność z papieżem, a jednocześnie, by po jego wyjeździe w ciągu dwóch godzin miasto funkcjonowało normalnie - przyznaje.

Poniedziałkowy poranek, 22 maja 1995 roku, był deszczowy i zimny. Ale gdy po południu Jan Paweł II dotarł do Bielska-Białej, miasto zalane było słońcem. Na domach powiewały flagi narodowe i w kolorach papieskich. Na dworcu autobusowym rozplanowano sektory dla tysięcy pielgrzymów (według szacunków zgromadziło się tam około 20 tysięcy ludzi). Na czas wizyty w mieście wstrzymano ruch.

Papież, w kuloodpornej limuzynie, dotarł do Bielska-Białej do siedziby kurii, gdzie spotkał się z bp Tadeuszem Rakoczym. Wizyta miała prywatny charakter. Następnie Ojciec Święty spotkał się z przedstawicielami władz miejskich, od których otrzymał ozdobną kopię uchwały z 11 kwietnia 1995 r., przyznającej Mu tytuł honorowego obywatela Bielska-Białej oraz odnaleziony w archiwum protokół z posiedzenia Rady Miasta z roku 1932, w czasie którego uczczono pamięć doktora Edmunda Wojtyły, brata papieża.

KLIKNIJ PONIŻEJ I CZYTAJ DALEJ

Zbigniew Michniowski, ówczesny prezydent Bielska-Białej wspomina, że gdy została potwierdzona informacja o wizycie papieskiej w Bielsku-Białej, poprosił współpracowników, by w archiwach poszukali śladu dokumentującego działalność w Bielsku Edmunda Wojtyły. W efekcie został znaleziony oryginał protokołu z posiedzenia rady miejskiej z 1932 roku.

- W tym tekście jest też wspomniane, że Edmund Wojtyła był wsparciem dla swojego młodszego brata, dla którego był, jak ojciec. Kiedy znaleźliśmy ten dokument, aż podskoczyłem z radości. Ojcu Świętemu przekazałem wierną kopię tego dokumentu. Pamiętam, jak papież rozczulił się, popatrzył na mnie, położył rękę na tym dokumencie, i powiedział: "a ja pamiętam, jak nazywał się wtedy prezydent miasta - Kobiela" - wspomina Michnio-wski.

Podczas krótkiej wizyty w Bielsku-Białej Ojcu Świętemu została pokazana także tablica poświęcona Edmundowi Wojtyle, którą papież pobłogosławił. Tablica znajduje się dziś na ścianie Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej.
W trakcie wizyty w Bielsku-Białej papież spotkał się z mieszkańcami na płycie dworca autobusowego. Wtedy przypomniał swój pobyt nad Białą w 1978 roku podczas wizytacji kanonicznej w parafii św. Józefa na Złotych Łanach.

- To była ostatnia parafia, w której dane mi było, jako metropolicie krakowskiemu, odbyć wizytację kanoniczną, przed wyborem na stolicę św. Piotra w Rzymie- mówił. A później pojechał przez miasto w kierunku Żywca.

O wizycie Jana Pawła II nad Białą przypominają m.in. setki zdjęć, archiwalne nagrania VHS, tablice przy bielskiej kurii i przy Zamku Sułkowskich, skąd papież pobłogosławił mieszkańców. W Bielsku-Białej pamiętają też, że właśnie stąd Karol Wojtyła wyruszył do Rzymu na konklawe, a jego noc w parafii Opatrzności Bożej w Białej, była ostatnim noclegiem w Polsce przed wyborem na urząd papieski.

Z okazji 20. rocznicy papieskiej wizyty w Bielsku-Białej, dziś w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa zostanie odprawiona msza pod przewodnictwem bp Rakoczego. Po niej będzie koncert Bielskiego Chóru Kameralnego i zespołu dziecięcego "Bielsko", który wykona ulubione piosenki papieża, w tym "Barkę".

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto