Powolny powrót do normalności
- W związku ze skutecznością naszych działań oraz poprawą sytuacji epidemiologicznej w kraju, podjęliśmy decyzję o stopniowym przywracaniu planowej działalności naszej placówki – mówi Krzysztof Pliszek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa bielskiego Szpitala Wojewódzkiego.
Każda osoba, która przyjmowana jest na szpitalny oddział ma wykonywane testy na obecność SARS –CoV-2. – To badania genetyczne, czyli najbardziej wiarygodne. Ponieważ przeprowadzamy je w naszym laboratorium dość szybko, wiemy czy mamy do czynienia z pacjentem dodatnim, czy ujemnym. Do momentu otrzymania wyniku testu każdy jest izolowany. Dzięki temu na oddziałach przebywają wyłącznie osoby, które nie są zakażone koronawirusem – podkreśla Krzysztof Pliszek.
Wyjątkowy reżim sanitarny
Pacjenci z wynikiem dodatnim przekazywani są do jednoimiennych szpitali zakaźnych. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w Szpitalu Wojewódzkim trzy tygodnie temu.
Szpital Wojewódzki jest jedną z największych placówek na południu Polski. - Z pomocy naszych specjalistów korzystają tysiące mieszkańców Bielska-Białej i ościennych miejscowości. Pracujemy w wyjątkowym reżimie sanitarnym po to, aby bezpiecznie ich leczyć – podkreśla Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego.
Lekarze, pielęgniarki położne i pozostały personel medyczny wyposażeni są w środki ochrony osobistej: maski, gogle, rękawiczki i kombinezony. Na bieżąco odbywa się również dezynfekcja pomieszczeń i szpitalnej aparatury.
Do zaleceń, które skutecznie pozwalają uniknąć zakażenia koronawirusem, oprócz pracowników szpitala muszą dostosować się także osoby, które oczekują na planowe zabiegi. Zgodnie z procedurami, na siedem dni przed przyjęciem na oddział chorzy powinni m.in. zaprzestać kontaktów z osobami z zewnątrz, z wyjątkiem najbliższej rodziny.
Zalecenia dla pacjentów
- Apelujemy, aby pacjenci, jeżeli jest to możliwe, zgłaszali się na oddziały bez osób towarzyszących. Każdy ma mierzoną temperaturę. Proszony jest równie o wypełnienie ankiety, która dostępna jest na stronie internetowej szpitala – wyjaśnia dyrektor Pliszek.
Ważne jest, aby osoba, która ma być hospitalizowana w przypadku, gdy pojawią się cechy infekcji, powiadomiła o tym oddział i przełożyła termin przyjazdu do szpitala.
W Szpitalu Wojewódzkim działa już część poradni oraz Zakład Rehabilitacji i Zakład Diagnostyki Obrazowej. Wszystko odbywa się z zachowaniem procedur bezpieczeństwa.
Każdy pacjent umawiany jest na konkretną godzinę. Przed gabinetem lekarskim można siedzieć tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Odległość między oczekującymi na wizytę musi wynosić co najmniej 2 metry. Po wyjściu każdej osoby pomieszczenia są dokładnie dezynfekowane i wietrzone.
Na stronie internetowej szpitala www.hospital.com.pl dostępne są informacje dotyczące szczegółowych zasad korzystania z pomocy specjalistów naszej placówki.
Nowy mammograf w gnieźnieńskim szpitalu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?