Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Marii Koterbskiej stanie w Bielsku-Białej. Jest decyzja Rady Miejskiej

JAK
Projekt rzeźby Marii Koterbskiej, która ma stanąć przed bielskim Teatrem Polskim, wykonała bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia
Projekt rzeźby Marii Koterbskiej, która ma stanąć przed bielskim Teatrem Polskim, wykonała bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia Paweł Sowa/Wydział Prasowy UM BB
Pomnik Marii Koterbskiej, wybitnej bielszczanki i Królowej Swingu, stanie przed budynkiem Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Tak zdecydowała Rada Miejska podczas sesji, która odbyła się w czwartek, 22 lutego. Nie obyło się bez zgrzytu...

W tym roku przypada 100-lecie urodzin Marii Koterbskiej, wybitnej artystki, gwiazdy polskiej estrady, która urodziła się w mieście nad Białą i przez całe życie była związana z Bielskiem-Białą.

Sposób na upamiętnienie artystki

– Podczas uroczystości żałobnych po śmierci pani Marii pan prezydent zachęcał mieszkańców do zgłaszania pomysłów, projektów, działań upamiętnijących panią Marię, zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i w przestrzeni artystycznej – mówił Przemysław Smyczek, naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Dodał, że wpłynęło wiele projektów, w tym pojawił się pomysł bielskiej rzeźbiarki Lidii Sztwiertni, aby w przestrzeni miejskiej upamiętnić Marię Koterbską w formie jakiejś figury czy ławeczki, co spotkało się z przychylnością prezydenta. W efekcie rozpoczęły się rozmowy z Lidią Sztwiertnią, która przygotowała projekt takiej rzeźby.
Zaproponowano również, żeby około 2-metrowa rzeźba stanęła na placu przed budynkiem Teatru Polskiego.

Zastrzeżenia do wyboru projektu

Zastrzeżenia co do sposobu wyboru projektu zgłosił podczas sesji Wiesław Arminajtis, który z żoną Barbarą prowadzi w mieście pracownię rzeźbiarską.

– Spodziewaliśmy się w tej sprawie jakiegoś konkursu – powiedział Wiesław Arminajtis, apelując do radnych o przegłosowanie innych projektów. – Lepiej mieć jakiś wybór niż go nie mieć – podkreślił rzeźbiarz.

Podczas dyskusji nad uchwałą dotyczącą pomnika Marii Koterbskiej nikt z radnych nie kwestionował słuszności pomysłu upamiętnia artystki przez postawienia pomnika, ale pojawiły się zastrzeżenia, co do sposobu wyboru projektu oraz miejsca jego lokalizacji.
Radny PiS Marcin Litwin dopytywał o sposób wyłonienia zwycięskiego projektu i ile projekt kosztował.

Z kolei radna z klubu Niezależni.BB Małgorzata Zarębska – powołując się na konsultacje z mieszkańcami – zwracała uwagę, że lepszą lokalizacją pomnika Marii Koterbskiej byłby plac przed Bielskim Centrum Kultury, które nosi imię Marii Koterbskiej i działa tam Cafe Maria, a nie plac przed Teatrem Polskim, gdyż nie była ona artystką teatralną, lecz estradową.

– To nie jest tak, że bez konsultacji z różnymi ekspertami, fachowcami od zagospodarowania przestrzennego tak to sobie wymyśliliśmy – wyjaśniał prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Podkreślił, że konsultacje z mieszkańcami są ważne, ale bardzo ważna była także opinia rodziny Marii Koterbskiej.

– Pani Maria Koterbska debiutowała w tym teatrze, więc jak najbardziej, naszym zdaniem, jest to miejsce uzasadnione – powiedział prezydent Klimaszewski. Dodał, że były prowadzone konsultacje z różnymi grupami, ale decydujące znaczenie miał głos syna Romana Frankla, który w pełni zaakceptował zarówno projekt oraz miejsce upamiętnienia Marii Koterbskiej.

– Powinien być konkurs i pomnik powinien stanąć w innym miejscu – mówił Janusz Okrzesik, radny z klubu Niezależni.BB.

Ostatecznie za postawieniem pomnika zagłosowało 14 radnych, wstrzymało się siedmioro, nikt nie był przeciwny.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pożar w rozlewni gazu w Głogowie - tak doszło do wypadku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto