Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratują najmniejsze dzieci. Oddział Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej ma 20 lat

OPRAC.:
Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Oddział patologii noworodka w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej dysponuje 20 stanowiskami, w tym ośmioma intensywnej terapii, sześcioma opieki ciągłej i sześcioma opieki pośredniej.
Oddział patologii noworodka w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej dysponuje 20 stanowiskami, w tym ośmioma intensywnej terapii, sześcioma opieki ciągłej i sześcioma opieki pośredniej. Łukasz Klimaniec
Oddział Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia. To miejsce, do którego trafiają nowonarodzone dzieci wymagające wysokospecjalistycznej opieki. Przez 20 lat działania oddziału medycy uratowali 3783 dzieci - wcześniaków i niemowląt z poważnymi schorzeniami .

Oddział patologii noworodka działa w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej od 1 stycznia 2001 r. Leczone są w nim dzieci z bardzo ciężkimi schorzeniami oraz wcześniaki. W szpitalu przyznają, że właśnie dzieci o urodzeniowej wadze do 1500 g wymagają intensywnej terapii i najwięcej zaangażowania.

Danuta Zimmer, kierownik Oddziału Patologii Noworodka, który posiada trzeci, najwyższy poziom referencyjności wyjaśnia, że od kilku lat liczba takich dzieci nie wzrasta, a nawet maleje. A to świadczy o ogromnej poprawie opieki położniczej.

Od chwili założenia oddziału do 2014 roku, rocznie na patologii noworodka hospitalizowanych było około 150 dzieci. - W tym czasie oddział był mniejszy. Po jego rozbudowie leczymy w ciągu roku około 220 maluchów - przyznała dr Zimmer.

Ze statystyk wynika, że 10 procent z tej liczby, to maluchy ważące poniżej 1000 g. Kolejne 10 procent małych pacjentów waży między 1000 g a 1500 g. Najliczniejszą grupę pacjentów stanowią dzieci z masą ciała 1500-2500g (45-50 proc.). Grupa dzieci ważących ponad 2500 g to 30-35 proc. pacjentów leczonych na oddziale.

Najnowocześniejszy sprzęt specjalistyczny, w tym wysokiej klasy inkubatory, aparatura diagnostyczna pozwalająca na szybkie postawienie diagnozy, a także zespół świetnych fachowców pracujących i współpracujących z oddziałem Szpitala Wojewódzkiego sprawiają, że nawet najmniejsze noworodki szybciej dochodzą do zdrowia i w lepszej formie opuszczają szpital.

- Jest mniej przypadków dzieci z ciężką postacią dysplazji oskrzelowo- płucnej, nie wzrasta liczba noworodków cierpiących na retinopatię wcześniaczą. Obserwujemy również, że rzadziej występują u maluchów ciężkie uszkodzenia centralnego układu nerwowego – zaznacza kierowniczka oddziału.

W 2018 r. przeszedł gruntowny remont. Przebudowa oraz doposażenie w sprzęt medyczny kosztowały ponad 11 mln zł. Obecnie oddział dysponuje 20 stanowiskami, w tym ośmioma intensywnej terapii, sześcioma opieki ciągłej i sześcioma opieki pośredniej.

Wszystkie stanowiska mają pełną możliwość monitorowania funkcji życiowych noworodków. Na oddziale znajdują się nowoczesne inkubatory otwarte i zamknięte, respiratory i urządzenia do nieinwazyjnego wsparcia układu oddechowego. Nowoczesna aparatura diagnostyczna jak nowoczesne aparaty USG, RTG, monitor bólu, analizator gazowy, jonowy i glukozy umożliwia stawianie diagnozy przy łóżku chorego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto