Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcja mostu na rzece Białej: efektowny powrót do przeszłości

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Rekonstrukcja mostu ma nawiązać do jego przedwojennego wyglądu, a podświetlenie dodatkowo uatrakcyjni ten obiekt
Rekonstrukcja mostu ma nawiązać do jego przedwojennego wyglądu, a podświetlenie dodatkowo uatrakcyjni ten obiekt UM Bielsko-Biała
Urząd Miejski w Bielsku-Białej przygotowuje się do rekonstrukcji mostu na rzece Białej w ciągu ul. ul. 11 Listopada - w ogłoszonym przetargu urzędnicy czekają na oferty jeszcze do 19 listopada. Zgodnie z zamysłem most na rzece Białej odzyska ogromne łukowate kratownice, by wyglądem nawiązywać do przedwojennej konstrukcji. Łukowate przęsła zostaną dodatkowo podświetlone. Rekonstrukcja mostu ma zaakcentować zbliżające się 70-lecie połączenia Bielska i Białej.

Most na Białej w ciągu ul. 11 Listopada w Bielsku-Białej jest jednym z symboli miasta o dużym znaczeniu historycznym. Stanowi przeprawę przez rzekę Białą, która w przeszłości była granicą Królestwa Czeskiego i Polskiego, monarchii austriackich Habsburgów i Rzeczpospolitej, Śląska Austriackiego i Galicji, województw śląskiego i krakowskiego i wreszcie Bielska oraz Białej, które 1 stycznia 1951 r. zostały połączone w jedno miasto.

Urząd Miejski w Bielsku-Białej przygotowuje się do jego rekonstrukcji - przetarg w tej sprawie został ogłoszony na początku listopada. Rekonstrukcja ma polegać na wykonaniu konstrukcji aluminiowej na moście, a zagospodarowanie terenu ma nawiązywać swoją architekturą do okresu międzywojennego. Przęsła aluminiowe mają mieć 21 m długości, 0,7 m szerokości i 2,85 m i wysokości.

Konstrukcja będzie podświetlona oświetleniem halogenowym z możliwością zmiany światła. Rekonstrukcja mostu ma być gotowa do 23 grudnia tego roku. Prace rozpoczną się niezwłocznie po zawarciu umowy z wykonawcą i przekazaniu terenu budowy.

Dzięki instalacji przęseł most będzie nawiązywał do swojego przedwojennego wyglądu – mostu kratownicowego, jaki został wybudowany latach 1896–1897 w miejscu starej, drewnianej przeprawy na rzece Białej. Ta rekonstrukcja ma m.in. zaakcentować zbliżający się w 2021 roku jubileusz 70-lecia połączenia Bielska i Białej, a także zachęcać mieszkańców i turystów do spacerowania między starówką, a placem Wojska Polskiego.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto