Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Stanisław Janicki, Grażyna Chorąży i Marian Wnuk trafili do Księgi Zasłużonych dla Bielska-Białej

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
PAP
PAP
Kolejne trzy postaci uhonorowane zostały wpisem do Księgi Zasłużonych.
Kolejne trzy postaci uhonorowane zostały wpisem do Księgi Zasłużonych. Kamil Lorańczyk
Znawca kina Stanisław Janicki, działaczka społeczna Grażyna Chorąży i działacz sportowy Marian Wnuk zostali wpisani do Księgi Zasłużonych dla Bielska-Białej. To efekt jednogłośnej decyzji bielskich radnych.

Stanisław Janicki, Grażyna Chorąży i Marian Wnuk – zasłużeni dla Bielska-Białej

Stanisław Janicki, znawca kina, krytyk filmowy, dziennikarz i felietonista, dużą popularność zdobył, prowadząc w telewizji w latach 1967-1999 cykliczny program „W Starym Kinie”. Prezentował w nim m.in. polskie filmy przedwojenne. Janicki w latach 2004-2019 prowadził w Bielsku-Białej cykl spotkań „Stare kino w Starym Zamku”. Jest reżyserem wielu filmów, w tym „Bielsko-Biała – dwa miasta w jednym” (1998) i filmu biograficznego „Brat papieża” (2006) o losach związanego z Bielskiem-Białą Edmunda Wojtyły – brata św. Jana Pawła II. Mieszka na osiedlu Złote Łany w Bielsku-Białej.

Grażyna Chorąży jest prezesem Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego. Działa w szczególności na rzecz osób chorych i cierpiących. Była nauczycielką. Po rozpadzie Jugosławii zaangażowała się w opiekę nad uchodźcami. W latach 1992-1996 wspierała działalność Ośrodka Terapii Uzależnień „Nadzieja”. Najważniejszą ideą, którą zaszczepiła wśród wielu bielszczan, było powołanie w 2004 r. Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego. Stanęła na jego czele i doprowadziła do realizacji głównego celu – budowy w mieście stacjonarnego hospicjum.

Marian Wnuk jest działaczem społecznym i sportowym. Działa na rzecz niepełnosprawnych. Mimo własnej niepełnosprawności, spowodowanej chorobą Heinego-Medina, uprawiał pływanie, tenis stołowy, podnoszenie ciężarów i lekkoatletykę, zdobywając medale mistrzostw krajowych i międzynarodowych. Pracował w spółdzielni inwalidów „Pokój” i w sanatorium w Ustroniu. Uczestniczył w działalności wielu organizacji społecznych.

W gronie osób wyróżnionych przez radę miejską tytułami Zasłużonego dla Bielska-Białej są m.in. generałowie II RP Mieczysław Boruta-Spiechowicz i Józef Kustroń, działacz narodowy zamordowany przez Niemców w obozie Auschwitz Edward Zajączek, żołnierz AK Zdzisław Greffling, luterański biskup senior diecezji cieszyńskiej Paweł Anweiler, piosenkarka Maria Koterbska, były prezydent miasta Jacek Krywult, społecznik Tadeusz Cozac, medaliści olimpijscy w boksie Marian Kasprzyk i Zbigniew Pietrzykowski, a także działacze harcerscy, rzemieślnicy, lekarze, prawnicy i samorządowcy.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto