Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki plenerowy koncert w Śląskiem już 2 lipca. Impreza w Wy-Dźwiękach Orkiestry Aukso i muzyki elektronicznej

AS
Orkiestra Aukso i muzyka elektroniczna. Wielki plenerowy koncert już 2 lipca
Orkiestra Aukso i muzyka elektroniczna. Wielki plenerowy koncert już 2 lipca mat. pras.
Muzeum-Wy-Dźwięki, tu historia łączy się z nowoczesnością. Niebanalna lekcja historii z okazji 100. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski. Organizatorzy wydarzenia zaplanowali mnóstwo atrakcji.

W sobotę 2 lipca na ternie Muzeum Śląskiego odbędzie się bezpłatne wydarzenie Muzeum-Wy-Dźwięki. Organizatorzy podzieli atrakcje na część dzienną i nocną. Od godz. 16:30 zaplanowano animacje dla całych rodziny. Wśród nich m.in. Byzuch u Ferdynanda, czyli industrialny spacer po Muzeum Śląskim, rodzinna gra terenowa „100 lat temu to się działo!”, joga, warsztaty muzyczne dla dzieci i występ orkiestry dętej KWK „Katowice -Kleofas”.

Natomiast po zmroku (około godz. 21:30) rozpocznie się część nocna z udziałem m.in Muzyków Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod batutą Marka Mosia i niezwykle utalentowanych artystów muzyki elektronicznej. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Soundscape oraz Muzeum Śląskie w Katowicach. - W naszym regionie liczba wydarzeń organizowanych z okazji 100. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski jest bardzo duża. Fundacja, chciała zrobić coś innego i podać to publiczności w niestandardowy sposób. Biorąc na tapetę pieśni z okresu Powstań Śląskich, poddanie ich w nowoczesny sposób łączący gatunki z oprawą multimedialną – mówi Paweł Pindur założyciel fundacji Soundscape i dyrektor artystyczny wydarzenia Muzeum-Wy-Dźwięki. - Naszym celem było przedstawienie historii w nieco innej formie, bardziej przystępnej dla młodego pokolenia, czyli w kolaboracji muzyki nowoczesnej połączonej z tradycyjną orkiestrą.

Zarówno organizatorzy, jak i muzycy przyznają, że pieśni powstańcze faktycznie okazały się dużym wyzwaniem. - Chcieliśmy je zinterpretować w charakterystyczny dla naszej fundacji stylu. I to się udało, bo jej członkowie bardzo lubią wyzwania – dodaje Pindur. W efekcie na specjalne zamówienie fundacji powstał godzinny program koncertowy, zawierający, przygotowane tylko na tę okazję reinterpretacje pieśni powstańczych Górnego Śląska. Całość dopełnią formy wizualne zsynchronizowane z dźwiękiem. W materiałach pojawią się m.in. archiwalia pochodzące z Muzeum Śląskiego. - Myśląc o koncercie w kategorii muzyki eksperymentalnej, chcieliśmy współpracować głównie z muzykami ze Śląska, stąd naturalnym był wybór Jakuba Mokrzysiaka (Biøs). Kuba jest członkiem fundacji, ale przede wszystkim dj-em, producentem i realizatorem dźwięku o ogromnym talencie, grywającym na wszystkich scenach muzyki elektronicznej w Polsce i nie tylko. - Urodziłem się w Żorach na Śląsku, jednak rodowitym Ślązakiem nie jestem. Moi rodzice pochodzą spod Częstochowy. W domu nie było śląskiej godki, ale czuję wyjątkowy sentyment do Śląska. Miałem moment w życiu, że ciągnęło mnie, żeby wyjechać do Warszawy, nawet tam studiowałem, jednak przeprowadziłem się do Katowic i uważam, że to była najlepsza decyzja, jaką mogłem podjąć – mówi Jakub Mokrzysiak.

Nieprzypadkowy był też wybór orkiestry Aukso, która miała już doświadczenie z kolaboracją muzyki elektronicznej. - Chemia i pozytywna energia przy tym projekcie była wyczuwalna od pierwszej rozmowy, dlatego byłem pewien, że z tymi ludźmi to się uda – opisuje dyrektor artystyczny. - To mój pierwszy projekt tego typu, co prawda zdarzało mi się nagrywać pojedyncze instrumenty akustyczne takie jak trąbka w studio i łączyć je ze swoimi kompozycjami jednak nigdy nie miałem możliwości zagrać z tak dużym składem muzyków klasycznych. Jest to dla mnie ekscytujące wyzwanie – dodaje Mokrzysiak.

Łącznikiem pomiędzy tymi dwoma światami został Piotr Peszat – kompozytor i artysta dźwiękowy, którego działalność artystyczna łączy elementy muzyki instrumentalnej, elektronicznej, multimediów i performansu. - Jestem bardzo zadowolony z efektu finalnego, temat nie był łatwy i reinterpretacja czegoś tak mocno zakorzenionego w historii w taki sposób, by nie sprawić, aby odbiór tych dzieł nie był strywializowany była bardzo trudna. Wydaje mi się, że tchnęliśmy nowe życie w pieśni powstańcze i będą o wiele bardziej przystępne dla słuchaczy młodszego pokolenia i nie tylko – sumuje Mokrzysiak. - Namiastkę prac artystów można zobaczyć w promującej już wydarzenie zajawce – zapowiada Pindur.

Całość wydarzenia zamknie duet Rysy, tworzący muzykę elektroniczną opartą na chwytliwych melodiach, melancholijnym wokalu i głębokich brzmieniach. Rysy są m.in. producentem i współkompozytorem singla „Nie muszę” Julii Wieniawy, którego zasięg na YouTube przekroczył 28 mln odtworzeń. - Zachowanie balansu między orkiestrą a muzyką taneczną od początku było w naszych założeniach i to się udało. Stworzyliśmy wspólnie bardzo smaczną mieszankę muzyczną, która w sposób niestandardowy ma uświetnić obchody 100. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski. Dlatego też naturalnym było dla mnie zrezygnowanie z wokalistów i zastąpienie ich muzyką z częściami wizualnymi: pięknym światłem, laserami i mappingiem – wymienia Pindur.

Organizatorzy podkreślają, że nie chcieli stworzyć kolejnego festynu, dlatego nieprzypadkowy jest również sam wybór miejsca. - Bardzo zależało nam na tym, aby wszystko ze sobą współgrało, Muzeum Śląskie zachwyca swoją przestrzenią a widowisko, na które Państwa zapraszamy, idealnie się w nią wpisuje – sumuje Pindur.

Największe święto Ślązaków obchodzimy w szczególnych okolicznościach, organizatorzy nie chcieli być obojętni na wydarzenia, które dzieją się po naszej wschodniej granicy. Tak samo, jak sto lat temu Powstańcy walczyli o naszą wolność, tak dziś Ukraińcy bronią swojej, dlatego wieczorną część wydarzenia otworzy ukraiński duet Vellow. Specjalnie na tę okazję pochodzące ze Lwowa siostry weszły w kolaborację z chorzowskim kwartetem Altra Volta, który razem z sekcją dętą wzbogaci ich występ.

Wydarzenie honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto