Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wirtualna sala zbrodni powstała w Bielsku-Białej. Pracownia ma służyć studentom technik kryminalistycznych

KL
Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
BIELSKO-BIAŁA. Wirtualna sala zbrodni, która powstała w Wyższej Szkole Finansów i Prawa, będzie służyć edukacji studentów technik kryminalistycznych, jako uzupełnienie dla tradycyjnego laboratorium.

Ta nowoczesna i efektywna metoda nauczania pozwala na kreowanie scenariuszy zdarzenia.

– Mogę tutaj przygotować miejsce konkretnego zdarzenia, umieścić odpowiednie ślady – biologiczne i każde inne – tak, aby student mógł zabezpieczyć wszystkie ślady kryminalistyczne. Każdy student może mieć inne miejsce zdarzenia, a ja na koniec mogę sprawdzić, co i jak wykonał. Sala i jej oprogramowanie dają nam praktycznie nieskończoną liczbę tworzenia zdarzeń – poinformował Dariusz Szydłowski, wykładowca Wyższej Szkoły Finansów i Prawa, podczas uroczystego otwarcia pracowni kilka dni temu.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

– Najważniejsza w tym ćwiczeniu jest nauka praktycznych umiejętności, czyli wykonywania tego, co naprawdę wykonuje się na miejscu zbrodni – dodał Dariusz Szydłowski, który na co dzień jest kierownikiem referatu techniki kryminalistycznej Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

Podczas inauguracji pracowni rektor Wyższej Szkole Finansów i Prawa Jacek Binda zaprezentował efekty realizowanych w uczelni projektów finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele służb mundurowych i parlamentarzyści: senator Agnieszka Gorgoń-Komor oraz posłowie Mirosław Nykiel, Małgorzata Pępek i Przemysław Drabek oraz prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

– Profesjonalnie przygotowane służby są nam bardzo potrzebne. Życzyłbym sobie, aby zdobyte tutaj umiejętności były wykorzystywane jak najrzadziej, ale świat nie jest idealny. Mam nadzieję, że ten sprzęt i ta sala przyczynią się do lepszego i bardziej interesującego dla studentów nabywania umiejętności zawodowych – powiedział prezydent Jarosław Klimaszewski.

Krótki wykład o możliwościach współczesnej kryminalistyki wygłosił kierownik Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego Bronisław Młodziejowski. Uczestnicy spotkania w WSFiP mogli też zapoznać się z możliwościami, jakie daje laboratorium kryminalistyczne oraz multimedialna strzelnica laserowa.

WSFiP realizowała dwa projekty: dostosowanie oferty edukacyjnej WSFiP w Bielsku-Białej do potrzeb gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa – od 2018 r. o wartości ok. 2 mln zł oraz Kompleksowy program dostępności WSFiP w Bielsku-Białej od 2021 r. o wartości ponad 4,1 mln zł.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto