MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyłączono z eksploatacji Elektrownię Porąbka-Żar - zobacz ZDJĘCIA. Trwa gigantyczny remont za prawie 1,3 mld złotych

Grzegorz Olma
Grzegorz Olma
Pusty zbiornik Elektrowni Szczytowo-Pompowej na Żarze
Pusty zbiornik Elektrowni Szczytowo-Pompowej na Żarze Mirek Stecyk / Youtube
Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar została wyłączona z eksploatacji 1 maja. Z potężnego zbiornika na szczycie Żaru spuszczono wodę. Przerwa w pracy elektrowni potrwa do końca września bieżącego roku. Całość prac modernizacyjnych będzie ukończona dopiero za cztery lata, w 2028 roku. Ich koszt wynosi niemal 1,3 miliarda złotych.

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ.

Elektrownia na Żarze w remoncie

Od 1 maja nie działa Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar. Z początkiem tego miesiąca rozpoczął się tu remont zbiornika górnego, który jest elementem większego procesu modernizacji elektrowni.

- W związku z tym niezbędne było odstawienie elektrowni i opróżnienie zbiornika w okresie od 01 maja do 30 września 2024 roku. Trwa frezowanie skarp i dna zbiornika, wykonywana jest warstwa drenażowa i warstwa szczelna oraz modernizacja dolnego i górnego ujęcia wody wraz z torem wodnym. Prace zostaną zrealizowane do końca września 2024. 30 września 2024 planowane jest przywrócenie ESP Porąbka-Żar do eksploatacji – informuje nas Biuro Prasowe Polskiej Grupy Energetycznej.

Do tego remontu przygotowywano się już w ubiegłym roku. W maju i czerwcu 2023 wykonano tu prace polegające na wywiezienie i utylizacja osadów dennych z dna zbiornika.

ZOBACZCIE NIEZWYKŁE ZDJECIA WYKONANE Z MOTOLOTNI PRZEZ MIRKA STECYKA

Remont planowany od dwóch lat

W lipcu 2022r podpisano umowy z wykonawcami na realizację 3 zadań inwestycyjnych Programu Kompleksowej Modernizacji Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar. Program zakładał modernizację części technologicznej elektrowni (wymiana 4 turbozespołów na nowe wraz z instalacjami około turbinowymi) oraz modernizację Zbiornika Górnego. W zakresie modernizacji części technologicznej trwają prace projektowe, w  październiku 2024 planowany jest demontaż pierwszego z modernizowanych turbozespołów.

Prace modernizacyjne potrwają do 2028 roku ponieważ hydrozespoły będą modernizowane kolejno po sobie zgodnie z przesłanym harmonogramem, pozwoli to na zachowanie możliwości eksploatacji elektrowni.
Budżet przewidziany na realizację zadanie wynosi blisko 1,3 miliarda złotych.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto