Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszyński browar uwarzy nowe piwo, a jego symbolem będzie Przemysław Noszak, wybitny Piast cieszyński

AJD
Nagrobek Przemysława Noszaka znajduje się w Cieszynie
Nagrobek Przemysława Noszaka znajduje się w Cieszynie UM Cieszyn
Od jakiegoś czasu Browar Zamkowy Cieszyn szukał nazwy dla nowego, lokalnego piwa. W końcu sięgnął po Przemysława I Noszaka, wybitnego księcia cieszyńskiego i dyplomatę.

Po styczniowej degustacji trzech gatunków piwa oraz konkursie na nazwę nowego piwa dla Śląska Cieszyńskiego, Browar Zamkowy Cieszyn wytypował nazwę Cieszynek spośród blisko 500 zgłoszonych w konkursie propozycji .

– Nazwa Cieszynek jest niewątpliwie ciepła, bliska, kojarząca się z Cieszynem, ale poderwały się też silne głosy, że być może taka zdrobniała forma nie pasuje to tradycyjnego, solidnego piwa; że być może bardziej pasowałaby do lekkiego, małego piwka na lipcowy wieczór, ale na nazwę, która ma stać się elementem cieszyńskiej ziemi na kolejne dekady, a może nawet i stulecia, być może lepiej znaleźć coś niezdrobniałego i głębiej sięgającego do korzeni Cieszyńskiej Ziemi – tłumaczy Michał Peschak, prezes Browaru Zamkowego Cieszyn.

Cieszyński browar wsłuchując się w głosy mieszkańców Śląska Cieszyńskiego oraz swoich klientów zgodził się przemyśleć ponownie swoją decyzję i zorganizował spotkanie przedstawicieli środowisk kultury, społeczników, dziennikarzy oraz działaczy lokalnych na stałe związanych ze Śląskiem Cieszyńskim, którzy utworzyli radę ds. nazwy dla regionalnego piwa cieszyńskiego. Po długich debatach odbywających się w nocy z poniedziałku na wtorek (z 12 na 13 lutego) w historycznych murach Browaru Zamkowego Cieszyn, rada podjęła jednogłośną decyzję uznając, że nowe piwo będzie nosiło nazwę: „Noszak”.

Skąd taka nazwa? Jednoznacznie nawiązuje ona do jednego z najwybitniejszych władców naszego regionu - Przemysława I Noszaka. Sprawował rządy w Księstwie Cieszyńskim w latach 1358 -1410. Był światłym dyplomatą, intelektualistą i wielkim europejskim politykiem. Wprowadził wiele innowacji w zakresie ekonomii, kultury i gospodarki. Za czasów jego panowania Cieszyn stał się liczącym ośrodkiem na mapie środkowej Europy. Prywatnie Książę Przemysła I Noszak był też wielkim miłośnikiem piwa. Tumba nagrobna Przemysława I Noszaka z XV wieku znajduje się w kościele parafialnym p.w. św. Marii Magdaleny w Cieszynie.

- Kwestie pozahistoryczne pozostawiamy do oceny. Mamy nadzieję – pozytywnej! Zatem nazwa naszego piwa będzie blisko związana z wybitną postacią z naszej historii. Dla tych wszystkich, którzy są z nią na bakier, będzie intrygująca i dająca do myślenia. Mamy nadzieję, że przyciągnie i zjednoczy. I chyba to jest najważniejsze, aby przy znakomitym „Noszaku” za kilka miesięcy w letnie, gorące wieczory spotkać się i podyskutować – mówi Michał Peschak.

Premiera piwa, które docelowo ma zastąpić kultowe na Śląsku Cieszyńskim „Brackie”, planowana jest za około dwa miesiące.
– Na łamach mediów, będziemy na bieżąco informowali Państwa o postępach w zakresie warzenia piwa – zapewnia Browar Zamkowy Cieszyn.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto