Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drogowcy rezygnują ze zmian pod Szyndzielnią przy rozbudowie drogi! Nie będzie „betonowej autostrady”

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Droga prowadząca do budynku dolnej stacji kolejki gondolowej na Szyndzielnię wymaga rozbudowy
Droga prowadząca do budynku dolnej stacji kolejki gondolowej na Szyndzielnię wymaga rozbudowy Łukasz Klimaniec
Droga w kierunku dolnej stacji kolejki gondolowej na Szyndzielnię w Bielsku-Białej nie zostanie rozbudowana tak, jak wcześniej planowali urzędnicy! To efekt alarmu, jaki podnieśli mieszkańcy - oceniając przedstawioną koncepcję zmian wskazywali, że malownicza okolica zostanie zabetonowana. W efekcie Miejski Zarząd Dróg zrezygnował z dodatkowego poszerzenia 850-metrowego odcinka al. Armii Krajowej, bo „realizacja wymagałaby sporej wycinki drzew”. Zdaniem drogowców wystarczy ujednolicenie szerokości jezdni.

„Widzę beton, beton i tylko bardzo dużo betonu, jakaś moda w Bielsku-Białej na wykładanie wszystko betonem”, „Koncepcja kompletnie nie przystająca do miejsca...”, „Betonowa autostrada na szlaku, takie rzeczy tylko w BB” - to niektóre z komentarzy, jakie zostawiali mieszkańcy na oficjalnym facebookowym fanpage'u miasta Bielska-Białej, gdy urzędnicy zaprezentowali rozbudowę ostatniego odcinka al. Armii Krajowej. To trasa, która prowadzi w kierunku dolnej stacji kolejki gondolowej na Szyndzielnię.

O potrzebie jej przebudowy mówi się od lat, ale dopiero teraz nadarzyła się okazja, bo miasto zdobyło na ten cel 8 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jednak przedstawiona przez MZD koncepcja rozbudowy drogi wywołała burzę w mieście.

Pętla autobusowa pod Szyndzielnią

Droga pod Szyndzielnię - jej rozbudowa budzi emocje. Szersza...

W MZD nie ukrywają, że najwięcej zastrzeżeń wzbudził plan poszerzenia alei, a także budowy dodatkowej pętli autobusowej oraz kamiennych zatok dla pieszych i rowerzystów.

- Jego realizacja wymagałaby sporej wycinki drzew pod przyszłe poszerzenia, stąd opór coraz bardziej świadomych ekologicznie bielszczan – przyznają w MZD.

Biorąc pod uwagę wyjątkowość miejsca i jego przyrodnicze walory w MZD ponownie przyjrzeli się projektowi, który powstał w 2016 roku i – jak zaznaczają w oficjalnym komunikacie - zaproponowali „łagodniejszy wariant”.

Jaki? MZD zrezygnuje z dodatkowego poszerzenia ulicy na 850-metrowym dolnym odcinku nowego projektu, czyli od ronda Fieldorfa-Nila do pętli autobusowej. Zdaniem drogowców wystarczy tu ujednolicenie szerokości jezdni, tak aby łączna szerokość dwóch pasów ruchu wyniosła wymagane przepisami 5,5 m. Wzdłuż jezdni powstałby jednostronny chodnik o szerokości 2 metrów.

W górnej części alei, czyli na odcinku od pętli autobusowej do budynku dolnej stacji kolei linowej, szerokość ciągu pieszo-jezdnego będzie wynosiła 4,5 m.

Przed budynkiem dolnej stacji kolejki linowej projektanci zaproponowali zmianę funkcji obecnej płyty tej stacji – sugerują wydzielenie miejsca gromadzenia się wycieczek, postawienie ławek, miejsca postojowego dla niepełnosprawnych oraz potrzebnej rowerzystom zjeżdżającym z licznych tu górskich tras rowerowych stacji napraw i mycia rowerów.

- Ten projekt pozwoli też łatwiej zawracać pojazdom przywożącym tu zorganizowane grupy osób niepełnosprawnych. A inwestycja nie spowoduje znacznego zwiększenia powierzchni betonowych kosztem zieleni – zastrzegają w MZD.

Dodają, że w rejonie podejścia pod dolną stację zniszczony asfalt zostanie wymieniony i zastąpiony granitowymi kostkami odzyskanymi z prowadzonych w mieście remontów dróg.

- Takie rozwiązanie pozwoli spełnić minima wymagane przepisami – tłumaczą w MZD. - Zapewni niezbędną funkcjonalność, bezpieczeństwo i wygodę użytkowników, a jednocześnie pozwoli zachować dwie trzecie planowanego do wycinki drzewostanu – tłumaczą urzędnicy.

Ich zdaniem to najlepsze rozwiązanie, które pogodzi potrzeby bezpiecznego i komfortowego dotarcia turystów i rowerzystów do kolei linowej z ekologią i zielonym charakterem tego terenu.

Ruch samochodowy zostałby, podobnie jak teraz, dopuszczony tylko dla obsługi kolei linowej, pojazdów uprzywilejowanych oraz pojazdów osób niepełnosprawnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto