Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Goprowcy w Beskidach uczcili pamięć ratowników! Położyli gałązki kosodrzewiny na ich grobach

OPRAC.:
PAP
PAP
Julia Muc
Julia Muc
Goprowcy położyli gałązki kosodrzewiny na grobach ratowników
Goprowcy położyli gałązki kosodrzewiny na grobach ratowników istockphoto
Gałązki kosodrzewiny i znicze złożyli beskidzcy goprowcy na grobach swych kolegów, a także pod pomnikiem w Szczyrku, który jest hołdem dla ich odwagi. Naczelnik GOPR Jerzy Siodłak podkreślił, że kosodrzewina symbolizuje góry, ale i nieugiętość. Beskidzcy ratownicy górscy zebrali się pod pomnikiem w Szczyrku, który jest jednocześnie symbolem odwagi oraz hołdem dla ich kolegów, którzy nie powrócili z akcji ratowniczych. Kosodrzewina, która jest nieodłącznym elementem krajobrazu górskiego, stanowiła część tego uroczystego rytuału. Jest ona symbolem gór, ale także niezłomności oraz silnej więzi, jaka łączy ratowników GOPR.

Goprowcy położyli gałązki kosodrzewiny na grobach ratowników

- Wyrazem naszej pamięci o ratownikach pełniących wieczny dyżur jest dbanie o ich miejsca spoczynku. Klub seniora Grupy Beskidzkiej GOPR tradycyjnie już przygotował ponad 180 symbolicznych gałązek kosodrzewiny, które wraz ze zniczami przez ostatni tydzień składaliśmy na grobach naszych kolegów i koleżanek – oznajmili beskidzcy goprowcy w mediach społecznościowych.

Ratownicy przypomnieli, że w ostatnim roku odeszli: Marian Przybyła, Edmund Krupka, Henryk Hula, Tadeusz Mikulski, a w tych dniach także Rafał Sanetra.

Jak wyjaśniał naczelnik GOPR Jerzy Siodłak, „wichry targają kosodrzewiną, przyginają do ziemi, ale gdy tylko jest okazja, wówczas dumnie się podnosi i rozrasta". "Jest symbolem przyrody, gór, a także nieugiętości. To symbol, który sięga początków naszej służby. Gałązka została umieszczona na odznace, którą mieli koledzy z Tatr. Później tę symbolikę przejęło GOPR” – wskazał.

W górach upamiętnienie w dniu 1 listopada ratowników, którzy odeszli, jest już tradycją.

Kosodrzewina została złożona również w Szczyrku przed pomnikiem, który jest hołdem dla odwagi ratowników GOPR w Beskidach, a jednocześnie upamiętnieniem powstania zorganizowanego ratownictwa w tych górach w 1952 r.

Grupa Beskidzka jest największą spośród działających w ramach GOPR. Korzeniami sięga Beskidzkiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które powstało w listopadzie 1952 r. Działa na terenie Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Małego i zachodniej części Makowskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto