Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Inauguracja Tygodnia Kultury Beskidzkiej w strugach deszczu - ZDJĘCIA. Odwołany korowód w Wiśle nie przeszkodził w dobrej zabawie

Jacek Drost
Jacek Drost
Zobacz kolejne zdjęcia >>>
Zobacz kolejne zdjęcia >>>JAK
WEEKEND. W sobotę 30 lipca rozpoczął się 59. Tydzień Kultury Beskidzkiej, najstarsza i największa impreza folklorystyczna w Europie. Niestety, z powodu opadów deszczu tradycyjny korowód inaugurujący folklorystyczne święto, który po południu miał przejść przez centrum Wisły, został odwołany. Inauguracja odbyła się w wypełnionym po brzegi amfiteatrze w wiślańskim Parku Kopczyńskiego.

Inauguracja Tygodnia Kultury Beskidzkiej w strugach deszczu. Zobacz ZDJĘCIA. Odwołany korowód w Wiśle nie przeszkodził w dobrej zabawie

Tradycji stało się zadość - wiadomo, że jak trwa TKB, to w Beskidach lubi popadać. Nikt jednak nie spodziewał się, że z powodu deszczu trzeba będzie odwołać widowiskowy i oczekiwany przez mieszkańców oraz turystów inaugurujący imprezę barwny korowód zespołów uczestniczących w TKB. Korowód został odwołany praktycznie w ostatniej chwili - organizatorzy uznali, że szkoda byłoby strojów ludowych i instrumentów muzycznych.

ZDJĘCIA Z INAUGURACJI TKB 2022

Mimo to w wiślański amfiteatr im. Stanisława Hadyny wypełnił się po brzegi ludźmi spragnionymi nie tylko folklorystycznej muzyki, ale po prostu wakacyjnego, luźnego klimatu towarzyszącego TKB. W inauguracji 59. TKB wzięli udział m.in. wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, poseł Przemysław Koperski, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża oraz członek zarządu Beata Białowąs, a także przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok.

Burmistrz Wisły Tomasz Bujok stwierdził, że mimo niepogody, różnych sytuacji życiowych, pandemii i wojen Tydzień Kultury Beskidzkiej trwa i od wielu wielu lat bez przerwy się odbywa.

- Dzisiaj wypełniony amfiteatr świadczy, że wracamy do normalności i myślę, że ta pogoda jest takim powrotem do tradycji - bo zawsze podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej zdarza się, że kilka dni jest deszczowych. Tydzień Kultury Beskidzkiej to impreza, w której uczestniczy ponad półtora tysiąca wykonawców, to mnóstwo wolontariuszy, to pięć estrad, trzy estrady towarzyszące - mnóstwo osób zaangażowanych po to, żebyście państwo mieli okazję spotkać się z folklorem, tradycją, zajrzeć do najdalszych zakątków świata i zobaczyć kulturę, jak w tym roku, Wysp Zielonego Przylądka - powiedział burmistrz Bujok, przy okazji dziękując samorządowi województwa śląskiego za mocne wsparcie TKB. W podzięce wręczył marszałkowi Chełstowskiemu wiślański kapelusz i góralską ciupagę, by pamiętał o beskidzkich góralach.

Marszałek Chełstowski podkreślił, że sejmik mocno finansowo wspiera TKB i bardzo się z tego cieszy. To wpisuje się w konsekwentne działania samorządu wojewódzkiego, który na przykład w zeszłym roku zorganizował Rok Górali w województwie śląskim. Odbił się on szerokim echem. Marszałek Chełstowski zapowiedział, że kolejnym krokiem będzie powołanie w przyszłym roku instytucji poświęconej urodzonemu w Wiśle wybitnemu pisarzowi Jerzemu Pilchowi, która będzie współfinansowana z budżetu Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Jan Kawulok przypomniał z kolei , że dwa lata temu, kiedy zaczynała się pandemia koronawirusa trzeba było podejmować różne decyzje, w tym o odwołaniu TKB. To wszystko już za nami. Zachęcał, żeby tegoroczny TKB wykorzystać do naładowania akumulatorów.

Ładowanie akumulatorów wszyscy zaczęli od wspólnego odśpiewania hymnu górali beskidzkich "Szumi jawor".

Przypomnijmy, że podczas 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej wystąpi około 90 zespołów folklorystycznych, w tym 11 zagranicznych. Od 30 lipca do 7 sierpnia w Wiśle, Szczyrku, Żyw-cu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz podczas 44. Wawrzyńcowych Hud w Ujsołach, 75. Gorolskigo Święta w Jabłonkowie i 27. Festynu Istebniańskiego w Istebnej będzie można oglądać widowiska ukazujące nie tylko tańce i muzykę, ale też zwyczaje i obrzędy.

Najwięcej będzie zespołów folklorystycznych reprezentujących górali żywieckich, śląskich, babiogórskich. Będą też górale podhalańscy, biali, zagórzańscy, orawscy, czadeccy... i wiele innych. Można też wymienić Lachy: sądeckie, ale też limanowskie czy szczyrzyckie. Widzowie zobaczą również tradycje regionów położnych daleko od terenów górskich – będzie folklor rzeszowski, biłgorajski, podlaski.

W ramach 59. TKB zostaną przeprowadzone w Żywcu oba festiwalowe konkursy. Będą to 53. Festiwal Folkloru Górali Polskich (30 lipca – 2 sierpnia i 7 sierpnia) oraz 31. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Żywcu (3–6 sierpnia).

Najdłuższą drogę na 59. TKB (i odbywający się w jego ramach 31. MSF) pokonają dwa zespoły: jeden z Afryki, a drugi z Ameryki Południowej – grupa z Kolumbii zaprezentuje m.in. kulturę llanero, czyli tamtejszych kowbojów, zaś wykonawcy z Republiki Zielonego Przylądka, tańcząc i grając na afrykańskich bębnach, wprowadzą widzów w tropikal-ne klimaty. Będą też bałkańskie akcenty, gdyż przyjadą zespoły z Macedonii Północnej i Serbii. Zgłosiły się ponadto grupy z Bułgarii, Chorwacji. Baskowie wykonają wymagające dużej zręczności tańce, w których pojawią się charakterystyczne popisy z kijami, pałąkami i mieczami. Węgrzy pokażą folklor krain i wiosek położnych w Kotlinie Panońskiej. Czesi zagrają na cymbałach. Słowacy zatańczą czardasza i karičkę. Na przyjazd zdecydowała się również grupa z Ukrainy. Zespół ukraiński zatańczy m.in. hopaka. Organizatorzy cieszą się, że mimo tak trudnej sytuacji w kraju, zdecydowali się na występy na TKB.

Zobacz kolejne zdjęcia >>>

Inauguracja Tygodnia Kultury Beskidzkiej w strugach deszczu ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto