Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Marsz Równości 2022 w Bielsku-Białej - ZDJĘCIA. Tęczowa parada przeszła przez miasto - przyciągnęła tłumy!

JAK
Marsz Równości 2022 w Bielsku-Białej - ZDJĘCIA. Drugi bielski Marsz Równości odbył się w niedzielę, 3 lipca, po południu. Wzięło w nim udział więcej osób niż w ubiegłym roku. Był zabezpieczany przez znaczne siły policji. Przebiegał w radosnej, spokojnej, luźnej atmosferze.

- Spotykamy się dziś, żeby świetnie się bawić - tańczyć i śpiewać, cieszyć się z tego, że możemy dziś być widoczni w przestrzeni publicznej, bez żadnych ograniczeń, choć przez moment. Niestety, w Polsce cały czas musimy walczyć o prawa osób LGBT i między innymi po to odbywają się marsze - powiedziała tuż przed marszem Karolina Duźniak z Tęczowego Podbeskidzia.

Przypomniała, że w Polsce pierwsza parada odbyła się w 2001 roku.

- Od tego czasu w miastach i miasteczkach możemy pokazać, że jesteśmy dumni z tego kim jesteśmy i że chcemy równych praw, równego traktowania oraz tolerancji i akceptacji - dodała.

Zwróciła uwagę, że pierwsze parady równości odbyły się w 1970 roku w USA, zapalnikiem były zamieszki Stonewall.

- Pokazuje to, że warto maszerować. Sytuacja w Stanach zmieniła się diametralnie i wierzę w to, że sytuacja w Polsce, dzięki naszym marszom również się zmieni. Dlatego dziękuję wam bardzo, że jesteście - podkreśliła Karolina Duźniak.

Zobacz zdjęcia:

Uczestnicy marszu spotkali się na bielskim placu Chrobrego. Wśród nich obecni byli m.in. parlamentarzyści Paulina Matysiak, Daria Gosek-Popiołek i Adrian Zandberg, aktorzy Oriana Sojka i Piotr Gajos, a także wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, która objęła bielski marsz honorowym patronatem.

- Chcę z tego miejsca wyraźnie powiedzieć, że prawa osób LGBT to prawa człowieka. A w związku z tym, że na obecnym Marszu Równości jest bardzo wielu polityków pierwszych stron gazet, z czego się bardzo cieszymy, chciałabym jeszcze raz przypomnieć, że to właśnie od polityków wymagamy niezłomności ducha i ochrony praw tych, których prawa są łamane - mówiła wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka.

Dodała m.in., że konieczne jest doprowadzenie do takich uregulowań prawnych, aby osoby transpłciowe nie musiały pozywać do sądu swoich rodziców, że trzeba skończyć z mową nienawiści poprzez zaostrzenie prawa dla osób, które obrażają osoby transpłciowe i że konieczna jest równość dla takich osób.

- Równość oznacza, że każdy Polak, każda osoba mająca narodowość polską, ma prawo żyć jak chce, żyć z kim chce i ma prawo do założenia rodziny - mówiła wicemarszałek Morawska-Stanecka.

Uczestnicy marszu w radosnej, spokojnej, luźnej atmosferze przeszli bielskimi ulicami 3 Maja, Wałową, Piłsudskiego, Wyzwolenia i ks. Stojałowskiego z powrotem na plac Bolesława Chrobrego. Zabezpieczany był przez znaczne siły policji. Nie doszło do żadnych incydentów.

- Marsz przebiegał bez zakłóceń - poinformował asp. sztab. Roman Szybiak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji.

Marsz Równości 2022 w Bielsku-Białej - ZDJĘCIA. Tęczowa para...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto