Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na stoku Skrzycznego będą szukali następców Heleny Marusarzówny

KLM
Wyjątkowe zawody w narciarstwie alpejskim odbędą się w środę 11 marca 2020 roku na Skrzycznem. Inicjatywie sportowej „Następcy Heleny Marusarzówny” z udziałem dzieci i młodzieży towarzyszyć będzie patronat honorowy Ministerstwa Sportu.

W najbliższą środę 11 marca w Szczyrku w Centralnym Ośrodku Sportu - Ośrodku Przygotowań Olimpijskich zostaną rozegrane zawody w narciarstwie alpejskim „Następcy Heleny Marusarzówny”.

To wydarzenie, które szczyrkowski COS organizuje wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 1 w Szczyrku, której patronuje właśnie Helena Marusarzówna. Prócz uczniów tej placówki do rywalizacji przystąpią także inne szkoły związane z postacią wybitnej przed laty narciarki. To „podstawówki” w Zębie oraz nr 1 w Zakopanem. Do udziału zaproszone zostały również Szkoła Podstawowa nr 2 w Szczyrku i Szkoła Podstawowa w Pogórskiej Woli.

Zawody rozpoczną się w środę 11 marca o godzinie 10.30. Wystartują w nich dziewczyny i chłopcy, którzy rywalizować będą w konkurencji slalomu giganta w rocznikach od 2005 do 2012. W każdej z kategorii przewidziane zostały symboliczne puchary dla zawodników, którzy zajmą miejsca na podium. Niezależnie od uzyskanych wyników wszyscy otrzymają pamiątkowe medale dedykowane pod narciarską imprezę.

Jak informują organizatorzy, zawody mają na celu popularyzację narciarstwa zjazdowego jako atrakcyjnej i prozdrowotnej formy spędzania czasu dla dzieci i młodzieży. To także okazja, aby przypomnieć wybitną postać Heleny Marusarzówny, która od najmłodszych lat wykazywała duże narciarskie zdolności, a tuż przed okresem wojennym aż siedmiokrotnie została mistrzynią Polski w konkurencjach alpejskich.

Pomysłodawcy zawodów w Szczyrku podkreślają, że Helena Marusarzówna odznaczając się wybitnym sportowym zacięciem stanowić może dziś wzór godny do naśladowania dla młodych osób.

Patronat honorowy nad tymi zawodami objęło Ministerstwo Sportu.

Helena Marusarzówna urodziła się w Zakopanem w szczególnym roku 1918, gdy Polska odzyskiwała niepodległość. Od najmłodszych lat przejawiała zamiłowanie do sportu. Podziwiając wyczyny zawodników zakopiańskiego Sokoła marzyła o tym, by zostać gimnastyczką. Równolegle rozpoczęła przygodę z nartami, szybko odnosząc spektakularne sukcesy. W 1935 r. podczas krajowego czempionatu pod Tatrami zdobyła wicemistrzostwo w kombinacji alpejskiej, a w slalomie i biegu zjazdowym znalazła się na najniższym stopniu podium. W następnym roku była już mistrzynią, a z obranej konsekwentnie medalowej drogi nie zeszła również w kolejnych mistrzostwach. Ostatni triumf fetowała w 1939 r., wtedy także zademonstrowała swój talent poza granicami Polski.

Określano ją jako „zawodniczkę z klasą, wzbudzającą uznanie konkurentek, fachowców i dziennikarzy. Zwracała uwagę jako przedstawicielka płci pięknej, będąc urodziwą, wysoką i zgrabną blondynką. Ujmowała ciepłym spojrzeniem, a jej dziewczęcość podkreślały długie do kolan warkocze upinane w kok”. Z tego względu nie dziwi fakt, iż w 1937 r. wystąpiła jako dublerka głównej bohaterki w filmie „Halka”, zaś rok później była jedną z modelek prezentujących stroje narciarskie przygotowane na międzynarodowe zawody.

Tragiczne okazały się losy Heleny Marusarzówny w trakcie II wojny światowej. Bez wahania zaangażowała się w ruch oporu, pełniąc rolę kuriera, do czego prócz odwagi niezbędna była dobra kondycja i determinacja, a więc cechy jej nieobce. W marcu 1940 r. została aresztowana przez gestapo na granicy czesko-węgierskiej. Trafiła m.in. do Preszowa, gdzie wcześniej zatrzymano jej brata Stanisława Marusarza. Następnie przebywała w Muszynie, Nowym Sączu, Tarnowie. Poddawano ją torturom, ale w swojej postawie pozostała nieugięta. Helena Marusarzówna skazana została na śmierć i 12 września 1941 r. rozstrzelana w Pogórskiej Woli.

Helena Marusarzówna odznaczona została pośmiertnie Orderem Virtuti Militari. Z kolei 21 września 2019 r., podczas gali z okazji 100-lecia Polskiego Związku Narciarskiego, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz znamienite dokonania sportowe, przyznano jej Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto