Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowość na Jeziorze Goczałkowickim! Będą cztery pływające pomosty. Gdzie dokładnie i kiedy otwarcie?

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Nowość na Jeziorze Goczałkowickim! Dobiega końca budowa czterech pomostów pływających. Nowa infrastruktura powstaje z myślą o wędkarzach, ornitologach i turystach, w ramach projektu ekologicznego "Life Vistula" realizowanego na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Pomosty mają być oddane do użytku jeszcze w 2023 roku.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Nowość na Jeziorze Goczałkowickim! Będą cztery pływające pomosty. Gdzie dokładnie?

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach realizuje program już od 2018 roku. Głównym celem projektu ekologiczno-edukacyjnego "Life Vistula" jest ochrona ptaków wodnych w Dolinie Górnej Wisły.

- W ramach programu powstała już wyspa na Jeziorze Goczałkowickim, ptasia beczka i wieża widokowa w Wiśle Małej. Pomosty są kontynuacją budowy infrastruktury turystycznej, która towarzyszy temu projektowi, a którego głównym celem jest ochrona rybitwy rzecznej i ślepowrona na obszarze Doliny Górnej Wisły - wyjaśnia Natalia Zapała, rzeczniczka prasowa RDOŚ w Katowicach.

Pomosty powstają z myślą o wędkarzach i ornitologach, ale będą ogólnodostępne i będą mogli z nich korzystać również turyści.

- Będą to cztery pomosty. Dwa będą zlokalizowane niedaleko wieży widokowej w Wiśle Małej i dwa na południowym brzegu zbiornika w Zarzeczu - wskazuje Natalia Zapała.

Budowa jest na zaawansowanym etapie, wyznaczona jest już data odbiorów. Nowa infrastruktura ma być dostępna jeszcze w 2023 roku, jednak RDOŚ apeluje o niekorzystanie z pomostów, do czasu ich oficjalnego otwarcia.

- Pomosty nie zostały jeszcze udostępnione do użytku i apelujemy o to, żeby ze względów bezpieczeństwa nie korzystać z nich, dopóki nie przejdą wszystkich odbiorów - dodaje Natalia Zapała.

Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej z komponentu "Life", a jego głównym beneficjentem wykonawczym jest RDOŚ.

- W ramach realizacji projektu współpracujemy z RDOŚ w Krakowie oraz z organizacjami ekologicznymi takimi jak Towarzystwo na Rzecz Ziemi czy Górnośląskie Koło Ornitologiczne. Jest to kooperacja różnych organizacji, które mają na celu przede wszystkim ochronę ptaków wodno-błotnych. Przy okazji chcemy też kanalizować ruch turystyczny oraz informować i edukować na temat ochrony przyrody i obszarów Natura 2000 - kończy Natalia Zapała.

Koszt wykonania pomostów na zbiorniku wynosi ok. 450 tys. złotych. Kwota zawiera również środki na wykonanie ścieżki do pomostów w Wiśle Malej.

Nowość na Jeziorze Goczałkowickim! Będą cztery pływające pom...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto