Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy zabieg leczenia zaburzeń rytmu serca z użyciem 3D w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej

OPRAC.: KLM
Dzięki elektroanatomicznemu systemowi 3D na ekranach komputerów, wyposażonych w odpowiednie oprogramowanie, pojawiają się kolorowe obrazy, przedstawiające serce w przestrzeni trójwymiarowej, z nałożonymi mapami jego czynności elektrycznych .
Dzięki elektroanatomicznemu systemowi 3D na ekranach komputerów, wyposażonych w odpowiednie oprogramowanie, pojawiają się kolorowe obrazy, przedstawiające serce w przestrzeni trójwymiarowej, z nałożonymi mapami jego czynności elektrycznych . materiały prasowe szpitala
W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej przeprowadzono po raz pierwszy zabieg elektrofizjologicznego leczenia zaburzeń rytmu serca za pomocą systemu elektroanatomicznego 3D. - To bardzo nowatorska metoda. Szpital od dłuższego czasu zabiegał o taką możliwość - mówi dr n. med. Wojciech Jaszczurowski, ordynator Oddziału Kardiologii bielskiego Szpitala Wojewódzkiego.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej jest jedyną placówką na Podbeskidziu, która stosuje system elektroanatomiczny 3D podczas wykonywania zabiegów ablacji, czyli leczenia zaburzeń rytmu serca - informuje Anna Szafrańska, rzeczniczka placówki.

W każdym przypadku o przeprowadzeniu u pacjenta zabiegu z użyciem systemu elektroanatomicznego 3D decyduje zespół specjalistów. W bielskim Szpitalu Wojewódzkim powstała specjalna baza osób, które zostaną poddane takiemu leczeniu. - Jesteśmy obecnie jedynym ośrodkiem, który na Podbeskidziu przeprowadza takie zabiegi. Do tej pory pacjenci musieli korzystać z ośrodków klinicznych m.in. w Katowicach i Zabrzu – zaznacza Wojciech Jaszczurowski, ordynator Oddziału Kardiologii bielskiego Szpitala Wojewódzkiego.

W trakcie takich zabiegów z systemem elektroanatomicznym 3D do żył pacjenta wprowadza się specjalne cewniki z elektrodami, które umieszczane są w obrębie serca. Kardiolog-elektrofizjolog widzi miejsca, które wywołują arytmię. Po ich zlokalizowaniu końcówką elektrody, która osiąga wysoką temperaturę, „przysmaża" się tę część serca, w której zlokalizowano arytmię. Powstaje niewielka blizna, która skutecznie hamuje tę dolegliwość. W ten sposób niszczone są obszary tkanki serca, które odpowiadają za zaburzenia jego rytmu

Dzięki elektroanatomicznemu systemowi 3D na ekranach komputerów, wyposażonych w odpowiednie oprogramowanie, pojawiają się kolorowe obrazy, przedstawiające serce w przestrzeni trójwymiarowej, z nałożonymi mapami jego czynności elektrycznych .

- Na tej podstawie specjalista stwierdza, gdzie znajdują się ogniska arytmii oraz jak się rozprzestrzeniają – wyjaśnia Wojciech Jaszczurowski. W czasie rzeczywistym rejestrowane są dokładne informacje o rozchodzeniu się fal pobudzenia, lokalizacji blizn, a także o położeniu i sile nacisku wprowadzonych do serca cewników. W efekcie zwiększa się precyzja zabiegu.

Ordynator dodaje, że w Polsce i dotyczy to również rejonu Podbeskidzia, coraz więcej osób cierpi na arytmię serca. Kardiolodzy potrzebują więc coraz większej liczby informacji i dokładniejszych pomiarów, by skutecznie leczyć migotanie przedsionków i inne rodzaje arytmii serca. - System elektroanatomiczny 3D jest w tej dziedzinie niezwykle użyteczny – podkreślił Wojciech Jaszczurowski.

Ordynator przyznaje, że zabiegi ablacji z użyciem systemu elektroanatomicznego 3D w większości przypadków wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie ogólne pacjenta stosowane jest wtedy, gdy u chorego występują ciężkie komorowe zaburzenia rytmu serca.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto