18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przesilenie Letnie w Galerii Bielskiej BWA: Oj działo się, sam zobacz!

JAK
Przesilenie Letnie w Galerii Bielskiej BWA
Przesilenie Letnie w Galerii Bielskiej BWA Justyna Łabądź
Projekt pod hasłem "Przesilenie Letnie w Galerii Bielskiej BWA" odbył się w dniach 21-22 czerwca w Galerii Bielskiej BWA. - To najnowszy projekt zaplanowany na czas przesilenia letniego, Noc Świętojańską i czerwcową pełnię księżyca (21-23 czerwca) - poinformowała Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

Smalcerz dodała, że "Przesilenie Letnie w Galerii Bielskiej BWA" związane jest z nurtami w sztuce współczesnej, które odwołują się do prastarej duchowości, mistyki, magii, głębokiej więzi ze światem natury. Odkrywanie dawnych kultur, ich rytuałów, ornamentów, symboli; tworzenie własnego świata znaków, wyrażanie podświadomych stanów umysłu - to treść i metoda powstawania prac artystów w różnym wieku, o odmiennych często doświadczeniach, wywodzących się z różnych środowisk i różnych krajów - podkreśliła Smalcerz.

Projekt "Przesilenie Letnie w Galerii Bielskiej BWA" obejmował otwarcie dwóch wystaw: "Kobiety Mocy" i "Powrót do korzeni", panel dyskusyjny "Magia - Pramatka Sztuki" oraz cykl wydarzeń z pogranicza sztuki i ekologii pod hasłem "Razem dla Ziemi", organizowanych przez Klub Gaja.

"Przesilenie Letnie w Galerii Bielskiej BWA", czyli moc atrakcji

Wystawa "Kobiety Mocy" Katarzyny Majak, którą można oglądać w Galerii Bielskiej BWA do 28 lipca, jest efektem ponadrocznej pracy badawczej artystki, która dotarła do kilkudziesięciu kobiet w Polsce, reprezentujących współczesne nurty duchowe odwołujące się do szamanizmu, dawnych wierzeń słowiańskich lub pozaeuropejskich, ale też łączących wierzenia ludowe z prawosławiem.

Są wśród nich szeptuchy, uzdrowicielki, zielarki, wizjonerki i wiedźmy - te, które posiadają wiedzę opartą na intuicji i czerpaniu z kontaktu z naturą.

Wystawę tworzy 12 (spośród 29) fotograficznych portretów kobiet, zapis fragmentów rozmów z szeptuchami, a także filmy rejestrujące rytuał oczyszczania szałwią przestrzeni miasta oraz obiekty o znaczeniu magicznym, rytualnym.
Natomiast ekspozycja "Powrót do korzeni", którą również można oglądać w BWA do 28 lipca, jest międzynarodowym projektem kuratorki i artystki Izabeli Ołdak, w którym biorą udział artyści z Polski, Serbii, Australii, Urugwaju i Holandii. Ich obrazy, rzeźby, fotografie i wideo reprezentują różnorodne stylistyki; łączy je odwoływanie się do symboliki, archetypu, mistycyzmu.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto