Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmiertelne zatrucie czadem w Bielsku-Białej. Nie żyje 63-latek

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. str. Marcin Waszkiewicz / PSP
Nieżyjącego 63-letnego mężczyznę odnaleziono w budynku mieszkalnym w Bielsku-Białej. W tym samym pomieszczeniu znajdował się promiennik gazowy na butle, który najprawdopodobniej był przyczyną śmiertelnego zatrucia – podała w środę bielska straż pożarna.

Śmiertelne zatrucie czadem w Bielsku-Białej. Nie żyje 63-letni bielszczanin

Jak poinformowała w środę mł. bryg. Patrycja Pokrzywa, rzecznik prasowa bielskich strażaków, w obecnym sezonie grzewczym (liczonym od 1 października 2023 r.) strażacy z Bielska-Białej interweniowali już 34 razy w związku z uwalnianiem się tlenku węgla.

We wtorek, 16 stycznia, odnotowano trzecią ofiarę śmiertelną zatrucia czadem.

– Do zdarzenia doszło w jednym z budynków mieszkalnych w Bielsku-Białej, gdzie odnaleziono nieżyjącego 63-letnego mężczyznę. W pomieszczeniu, w którym znajdował się denat był promiennik gazowy na butle, który najprawdopodobniej był przyczyną śmiertelnego zatrucia – przekazała Patrycja Pokrzywa.

Pozostałe dwa zdarzenia, gdzie doszło do śmiertelnego zatrucia czadem miały miejsce 6 listopada 2023 r. w Dankowicach, gdzie 50-letni mężczyzna został odnaleziony w łazience oraz 22 grudnia 2023 r. w Jasienicy, gdzie najprawdopodobniej w wyniku wadliwie działającego piecyka gazowego śmierć poniósł 64-letni mężczyzna.

Pięć ofiar śmiertelnych zatrucia czadem w województwie śląskim

W całym województwie śląskim od początku sezonu grzewczego odnotowano pięć ofiar śmiertelnych w wyniku zatrucia czadem, z czego trzy na terenie Bielska-Białej i powiatu bielskiego.

Zatrucia tlenkiem węgla – objawy i postępowanie

Czad, czyli tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu.

Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Strażacy po raz kolejny przypominają, że czujnik czadu może uratować ludzkie życie. Urządzenia można kupić praktycznie w każdym sklepie z elektroniką i kosztuje mniej więcej 150 zł.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto