Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Spór o Bolka i Lolka - Zanosi się na kolejny proces

ANNA CHAŁUPSKA
Spadkobiercy Władysława Nehrebeckiego podczas ogłoszenia wyroku sądu.
Spadkobiercy Władysława Nehrebeckiego podczas ogłoszenia wyroku sądu.
Andrzej Lorek, syn Leona Lorka, jest spadkobiercą praw autorskich ojca do postaci Bolka i Lolka. Na potwierdzenie dysponuje odpowiednimi dokumentami. Ta prawda nie wyszłaby na jaw, gdyby nie zakończony w grudniu ...

Andrzej Lorek, syn Leona Lorka, jest spadkobiercą praw autorskich ojca do postaci Bolka i Lolka. Na potwierdzenie dysponuje odpowiednimi dokumentami.

Ta prawda nie wyszłaby na jaw, gdyby nie zakończony w grudniu proces o procentowy udział w tworzeniu postaci, który toczył się pomiędzy spadkobiercami Władysława Nehrebeckiego a Ledwigiem. Ten ostatni miał tam także reprezentować spadkobierców Lorka. Niestety,nie uczynił tego . Z tej przyczyny szykuje się kolejny proces.

Alfred Ledwig podkreślał w trakcie procesu, że Leon Lorek odsprzedał mu prawa autorskie. Tymczasem Andrzej Lorek pokazuje akt notarialny, w którym ojciec odstępuje prawa autorskie i majątkowe na rzecz syna. - Odstąpił mi także tantiemy wynikające z wykorzystywania postaci w filmach - wyjaśnił Lorek. Syn jednego z twórców postaci chłopców pokazuje także zawarte w październiku 1977 roku porozumienie między Ledwigiem i Lorkiem. Ledwig zobowiązuje się w nim do sprawowania opieki prawnej i reprezentacji spadkobierców Lorka. - Alfred Ledwig uznał także mojego ojca za właściciela 20 proc. praw majątkowych do tych postaci, zachowując sobie prawa do 80 proc. - powiedział Andrzej Lorek. Nie ukrywa, że przez te wszystkie lata nie był przez Ledwiga informowany o żadnych jego poczynaniach.
Nie otrzymał także od niego pieniędzy za filmy, które ten produkował w Niemczech, wykorzystując Bolka i Lolka. - O niczym nie wiedziałem. Pieniądze otrzymywałem jedynie z ZAIKS-u, były to należne mi tantiemy, z których ZAIKS pobierał dla siebie pewien procent - wyjaśnił Lorek. ZAIKS posiada licencję na wykorzystanie postaci.

Andrzej Lorek podkreślił, że nie chce wywoływać kolejnego konfliktu. Uważa jednak, że postępowanie Ledwiga wobec Lorków musi ulec zmianie. Na razie nie wiadomo czy sprawa nie zakończy się w sądzie. Alfred Ledwig w rozmowach z dziennikarzami wielokrotnie mówił, że Lorek odsprzedał mu swoje prawa autorskie. Spadkobiercy Lorków są tym zdziwieni. Ledwig przebywa na stałe w Niemczech. Niestety, nie udało nam się z nim skontaktować i poznać jego opinii na ten temat.

W grudniu ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Bielsku zakończył pięcioletni proces o ustalenie procentowego wkładu w opracowanie postaci chłopców. Ustalił, że Ledwig oraz nieżyjący Leszek Lorek są twórcami plastycznego pierwowzoru postaci. Uznał również, że Władysław Nehrebecki, reżyser i dyrektor bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, wymyślił postacie obu chłopców, zlecił plastykom opracowanie ich wizerunku, sprawował nadzór nad animacją, ale nie jest autorem pierwowzoru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto