Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Srebrna trumna, tłumy ludzi, wojsko oddające hołd - tak witano relikwie św. Andrzeja Boboli w Czechowicach

KLM
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Dziś, we wtorek 17 kwietnia 2018 r., przypada 80. rocznica kanonizacji św. Andrzeja Boboli - patrona Polski i patrona Czechowic-Dziedzic. Warto przypomnieć, że w 1938 roku relikwie tego świętego zostały przywiezione do Polski i oficjalnie na terenach kraju powitane właśnie w Czechowicach.

Andrzej Bobola to jezuita i męczennik, który 17 kwietnia 1938 roku został ogłoszony świętym przez papieża Piusa XI. Po tym wydarzeniu jego relikwie, w czerwcu 1938 r. zostały przewiezione do Polski. Specjalny pociąg-kaplica ze srebrną trumną - relikwiarzem, w którym znajdowały się relikwie św. Andrzeja Boboli, najpierw zatrzymał się na granicy państwa w Zebrzydowicach, gdzie na tamtejszym dworcu zgromadziły się tłumy pielgrzymów witających świętego. Tam też odbyła się pierwsza na ziemiach polskich msza na relikwiach tego świętego.

Następnie pociąg przejechał w kierunku Czechowic witany po drodze przez tłumy wiernych na wszystkich stacjach m.in. zgromadzonych na dworcu w Chybiu. Oficjalne uroczystości powitania relikwii św. Andrzeja Boboli na polskiej ziemi miały miejsce właśnie w Czechowicach. Była to wielka manifestacja patriotyczno-religijna, której głównym organizatorem był ks. Jan Barabasz, dziekan i proboszcz parafii św. Katarzyny w Czechowicach.

To było wielkie wydarzenie - tłumy wiernych, przystrojony dworzec, żołnierze w galowych mundurach. Po powitaniu relikwii na udekorowanym dworcu PKP, wśród tłumów mieszkańców, trumna z relikwiami została przeniesiona na dzisiejszy plac przed urzędem miasta w Czechowicach na Lesisku. W tej uroczystości brali udział przedstawiciele duchowieństwa, władz regionu i właściwie wszystkich stanów. Hołd świętemu oddawało także wojsko z gen. Hallerem na czele. Honory przed relikwiami oddała kompania honorowa 4 Pułku Strzelców Podhalańskich z Cieszyna wraz z orkiestrą - żołnierze w galowych mundurach, pelerynach i kapeluszach z pióropuszami.

Srebrny sarkofag z relikwiami świętego został umieszczony na murach budującego się kościoła NMP Królowej Polski na Lesisku. Tam została odprawiona msza pontyfikalna, podczas której homilię wygłosił ordynariusz diecezji katowickiej biskup Stanisław Adamski.

Trumnę z relikwiami św. Andrzeja witano także w Oświęcimiu, Krakowie, Poznaniu, Kaliszu i Łodzi. 17 czerwca 1938 sarkofag dotarł do Warszawy, gdzie prezydent RP Ignacy Mościcki złożył na trumnie swe wotum – Krzyż Niepodległości z Mieczami. Dziś relikwie męczennika, znajdują się w krypcie pod prezbiterium nowo wybudowanego Sanktuarium w Warszawie na Mokotowie.

Relikwie św. Andrzeja Boboli są jedynymi relikwiami, które znalazły się w historii miasta na terenie Czechowic-Dziedzic. 14 listopada 1999 roku św. Andrzej Bobola został ogłoszony patronem Czechowic-Dziedzic. 26 czerwca 2001 roku radni tego miasta ustanowili nowy herb i flagę miasta, na której znalazł św. Andrzej Bobola. Na błękitnym tle tarczy herbu widnieje obecnie wizerunek złotego półorła i patrona miasta – św. Andrzeja Boboli. Podobnie jest na miejskiej fladze – błękitnej, z czarnym pasem u dołu – gdzie obok orła pojawił się św. Andrzej.
/korzystałem z opracowania Wojciecha Koszyka SJ oraz materiałów parafii NMP na Lesisku/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto