Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzruszający moment w Czańcu! Zrabowany przez Niemców dzwon "Florian" powrócił do swojej świątyni

OPRAC.:
PAP
PAP
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Już wkrótce parafianie znów będą mogli go usłyszeć, podczas uroczystości 100-lecia tamtejszego kościoła
Już wkrótce parafianie znów będą mogli go usłyszeć, podczas uroczystości 100-lecia tamtejszego kościoła Parafia Czaniec
Niezwykły dzwon o imieniu „Florian”, który w 1942 roku został zrabowany przez Niemców, wrócił do Czańca koło Bielska-Białej. Już wkrótce parafianie znów będą mogli go usłyszeć, podczas uroczystości 100-lecia tamtejszego kościoła. Te odbędą się już 27 sierpnia.

Dzwon "Florian" wrócił do Czańca

Po 81 latach, wszyscy parafianie beskidzkiej wsi Czaniec znów usłyszą dźwięki płynące z dzwonu "Florian". Ważący około 370 kg, odlany z brązu dzwon z 1778 roku przywiozła do bielsko-żywieckiej parafii św. Bartłomieja delegacja z niemieckiej wspólnoty ewangelickiej w Otzenrath koło Dusseldorfu. W 1942 roku, dzwon został zrabowany przez Niemców. Po 81 latach, wszyscy parafianie beskidzkiej wsi usłyszą ponownie jego dźwięk podczas uroczystości 100-lecia kościoła czanieckiego, która odbędzie się 27 sierpnia.

- Powrót tego dzwonu jest ukoronowaniem, taką wisienką na torcie przygotowań do jubileuszu 100-lecia naszego kościoła. To powrót do domu po ponad 80 latach. Bardzo symboliczny moment, naznaczony tragicznymi wydarzeniami nie tylko w życiu parafii, ale całego narodu polskiego - podkreśla proboszcz parafii w Czańcu ks. Wiesław Ostrowski.

Jak podkreśla proboszcz czanieckiej parafii, inicjatorem poszukiwań dzwonu stał się ks. Dariusz Mależyna, były wikariusz a obecnie proboszcz w parafii w Targanicach. To właśnie ksiądz Mależyna, już w 2013 roku natrafił na ślad „Floriana” na stronie internetowej ewangelickiej parafii w Otzenrath. W poszukiwania włączył się ponadto dr Piotr Kołpak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, autor monografii o dziejach Czańca.

Już wkrótce parafianie znów będą mogli go usłyszeć, podczas uroczystości 100-lecia tamtejszego kościoła
Już wkrótce parafianie znów będą mogli go usłyszeć, podczas uroczystości 100-lecia tamtejszego kościoła Parafia Czaniec

Dzwon zawiśnie na specjalnie wybudowanej do tego celu dzwonnicy

Niezwykły dzwon "Florian", wkrótce zawiśnie na specjalnie wybudowanej do tego celu dzwonnicy. Na uroczystościach 100-lecia miejscowego kościoła, 27 sierpnia, pobłogosławi go biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. Dzwon został odlany z brązu w 1778 roku. Ufundował go ówczesny proboszcz czaniecki ks. Florian Piasecki. Ma średnicę 90 cm i 89 cm wysokości, waży 370 kg. Został wykonany w odlewni Knoblocha w Bańskiej Bystrzycy.

Na płaszczu ma cztery dekoracyjne plakiety zawierające przedstawienia figuralne. Pierwsza ukazuje Trójcę Świętą podczas koronacji Matki Bożej. Na drugim widoczni są dwaj święci bracia Jan i Paweł, rzymscy męczennicy z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Na trzeciej plakiecie przedstawiono św. Floriana. Czwarty obraz prezentuje patrona czanieckiej parafii – św. Bartłomieja, męczennika. Wszystkie figury otoczone są łacińskimi napisami. "To właśnie te inskrypcje miały kluczowe znaczenie w rozpoznaniu zrabowanego dzwonu" – podała diecezja.

- Dziś już wiemy, że dzwon z Czańca rzeczywiście był w ‘obozie’ w Hamburgu. Jakimś trafem, a może lepiej cudem, przetrwał wojnę. Chyba ochronił go św. Florian i nie pozwolił przetopić, wszak jest też patronem hutników – podkreśla ks. Mależyna.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto