Jak zniknęła górska miejscowość

JACEK DROST
Zdzisław Bylok uważa się za mieszkańca Jaworza-Nałęża. ZDJĘCIE: JACEK DROST
Zdzisław Bylok uważa się za mieszkańca Jaworza-Nałęża. ZDJĘCIE: JACEK DROST
Od kilku dni w Jaworzu wrze. Chodzi o to, że przez wiele lat urzędnicy gminni wpisywali ludziom mieszkającym w Jaworzu Nałężu w dowodach osobistych adres: Jaworze Nałęże. Ostatnio z dowodów zniknęło Nałęże.

Od kilku dni w Jaworzu wrze. Chodzi o to, że przez wiele lat urzędnicy gminni wpisywali ludziom mieszkającym w Jaworzu Nałężu w dowodach osobistych adres: Jaworze Nałęże. Ostatnio z dowodów zniknęło Nałęże. W mieszkańcach tej części gminy zagotowało się.

Decyzją Rady Gminy Jaworze z dnia 28 grudnia 2000 r., na wniosek jej administracji (czytaj wójta gminy) zlikwidowana została miejscowość o dużych tradycjach kulturowych i historycznych, jaką było Jaworze Nałęże. Z pełnej historycznej nazwy naszej miejscowości została zabrana ta część, która dla mieszkańców była najistotniejsza - Nałęże - czytamy w apelu do przewodniczącego Rady Gminy w Jaworzu, pod którym podpisało się 115 osób mieszkających w Nałężu.

Wójt gminy, Czesław Wierzbicki mówi, że nie zlikwidowali żadnej miejscowość. Podjęli tylko uchwałę, która podaje jak powinien wyglądać prawidłowy zapis adresu ludzi mieszkających w Nałężu zgodny z centralnym rejestrem miejscowości. - Porządkujemy prawo, które obowiązuje od lat 50. - powiedział wczoraj Wierzbicki. Wyjaśnił, że przez wiele lat dowody wypisywali ręcznie w gminie i dopisywali w nich, że ktoś mieszka w Jaworzu Dolnym, a inny w Jaworzu Nałężu. 1 stycznia weszła w życie ustawa wprowadzająca zmiany w tworzeniu i wydawaniu dowodów. Dokumenty drukowane są w Warszawie na podstawie danych przysyłanych z gmin. Porównywane są one z centralnym rejestrem i każda różnica eliminuje wystawienie nowego dowodu osobistego. W Warszawie nie mają w wykazach Jaworza Nałęża, więc piszą tylko Jaworze.

- Gmina składa się z Jaworza Dolnego, Jaworza Średniego, Jaworza Górnego i Jaworza Nałęża oraz przysiółków. Jednak wymienione części nie są wyodrębnione geodezyjnie, nie mają oznaczonych i zatwierdzonych granic. Nie posiadają odrębnych numerów centralnej klasyfikacji GUS i MSWiA. Nigdy więc nie były odrębnymi miejscowościami jak na przykład w gminie Jasienica wsie Rudzica, Iłownica, Międzyrzecze Górne czy Międzyrzecze Dolne - wyjaśniają mieszkańcom władze Jaworza.

W 1991 r. w gminie rozmawiano o utworzeniu sołectw, które byłyby niezależnymi wsiami. Ówcześni radni uznali jednak, że gmina jest mała i nie ma sensu ich tworzyć. Temat powrócił jesienią 2000 r., ale wyodrębnienie sołectw wiąże się z poważnymi kosztami. Gminy na to nie stać.

- W skład gminy Jaworze wchodzi wieś Jaworze z gminy Jasienica - czyta rozporządzenie Rady Ministrów z 22 grudnia 1999 r. wójt Wierzbicki.

Zdzisław Bylok czuje się mieszkańcem Jaworza Nałęża. Powiedział, że ludzie z tej części gminy będą się odwoływali od decyzji rady. - Dobrym rozwiązaniem byłoby także powołanie sołectw - podkreślił Bylok.

Leśnicy w Szczecinku rozdają sadzonki. Akcja sadziMy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie