Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już dziś uroczyste odsłonięcie ławeczki twórcy bajkowego Reksia w Bielsku-Białej. Zobacz gdzie stanęła

JAK
Na ławeczce zasiedli wdowa po artyście Helena Filek-Marszałek i autor dzieła prof. dr hab. Wiesław Koronowski
Na ławeczce zasiedli wdowa po artyście Helena Filek-Marszałek i autor dzieła prof. dr hab. Wiesław Koronowski Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
Dzisiaj 1 września w Bielsku-Białej odbędzie się uroczyste odsłonięcie ławeczki ojca Reksia - Lechosława Marszałka, przez wiele lat związanego z bielskim Studiem Filmów Rysunkowych. Twórca opracowania plastycznego i literackiego sympatycznego psa zasiadł na na ławeczce nieopodal popularnego pomnika Reksia przy ul. 11 Listopada.

- Moje marzenia się spełniły. W ostatnich akapitach biograficznej książki Marszałek, ten od Reksia mojego autorstwa zawarłam marzenie. Marzyła mi się ławeczka, na której twórca usiadłby przy Reksiu, a przy nim mogliby usiąść rodzice z dziećmi i opowiadać o jego twórczości. Ten pomysł się teraz zrealizował. Warto marzyć – mówiła w ubiegłym tygodniu podczas posadowienia przy moście nad rzeką Białą nietypowego pomnika wdowa po artyście Helena Filek-Marszałek.

O Lechosławie Marszałku i jego Reksiu pisaliśmy również TUTAJ

Twórcą ławeczki Lechosława Marszałka jest prof. dr hab. Wiesław Koronowski, kierownik pracowni rzeźby i otoczenia na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. W jego dorobku artystycznym znajduje się około stu medali, tablic oraz statuetek, dziewięć pomników w tym cztery na terenie Poznania oraz wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Jak poinformowała Emilia Klejmont z Wydziału Prasowego Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, całość ławeczki powstała w brązie. Autor Reksia w bardzo naturalnej pozie siedzi po prawej stronie ławeczki i, jak chciała wdowa po artyście, spogląda na swoje dzieło – figurkę Reksia przy fontannie. Zgodnie z pomysłem Heleny Filek-Marszałek oparciem ławeczki jest taśma filmowa, która z obu stron przedstawia postać Reksia w różnych pozach.

- Pani Filek-Marszałek bardzo zależało na tym, aby rzeźba była realistyczna – przyznał profesor. - Człowiek żyjący zawsze ogląda się w kontekście ruchu – mimiki, koloru twarzy, natomiast rzeźba w tym znaczeniu nie operuje, a nie chcieliśmy robić karykatury, więc jest to tylko forma przybliżenia cech indywidualnych pana Marszałka. Chodziło też o to, aby on był w naturalnej pozie, takiej, która sugeruje swobodę. Stąd też wynika realizm. Pani Filek-Marszałek była u mnie w pracowni i walczyliśmy wspólnie o te cechy podobieństwa – przyznał autor.

Ławeczka została sfinansowana z pieniędzy Fundacji Heleny i Lechosława Marszałków Reksio. Zostanie odsłonięta dzisiaj, 1 września po godzinie 10.00 podczas międzypokoleniowej parady – przemarszu z placu Chrobrego na Plac Ratuszowy rozpoczynającego tegoroczne Dni Bielska-Białej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto