Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec niebezpiecznego skrzyżowania. Będą światła w rejonie ulicy Akacjowej i DW 941

Jacek Drost
Jacek Drost
Październik 2022 roku. W rejonie ul. Akacjowej o DW 941 samochód potrącił 15-letniego Pawła. Śmigłowcem LPR został on przetransportowany do szpitala. Niestety, lekarzom nie udało się go uratować
Październik 2022 roku. W rejonie ul. Akacjowej o DW 941 samochód potrącił 15-letniego Pawła. Śmigłowcem LPR został on przetransportowany do szpitala. Niestety, lekarzom nie udało się go uratować Policja Cieszyn
Dobra wiadomość dla pieszych i kierowców! Wszystko wskazuje na to, że niebawem uda się całkowicie rozwiązać problem jednego z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w regionie, czyli ulicy Akacjowej z Drogą Wojewódzką 941 w Ustroniu, gdzie w przeszłości dochodziło do wielu poważnych wypadków drogowych.

- Problem jednego z najbardziej newralgicznych skrzyżowań Drogi Wojewódzkiej 941 z ulicą Akacjową będzie rozwiązany. Zostanie tam przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach wykonana sygnalizacja świetlna. Natomiast my, jako miasto, już jesteśmy w przededniu wykonania doświetlenia przejścia dla pieszych, które w tym miejscu jest zlokalizowane. Zostanie ono nieco przesunięte, będzie dopasowane do powstającej sygnalizacji świetlnej. Mam nadzieję, że ten problem w tym roku zostanie rozwiązany - powiedział w rozmowie z DZ burmistrz Ustronia Przemysław Korcz.

Niebezpieczne skrzyżowanie w Ustroniu zmorą pieszych

[/sc]

Skrzyżowanie ul. Akacjowej z Drogą Wojewódzką nr 941 (ul. Katowicką) to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w Ustroniu. W ubiegłym roku w wypadku w tym miejscu życie stracił 15-latek, wiosną tego roku potrącona została jego rówieśniczka, niedługo później doszło do kolejnej poważnej kolizji. Po tych wypadkach mieszkańcy i władze uzdrowiska zaapelowali o pilne zamontowanie sygnalizacji świetlnej w tym miejscu, o czym informowaliśmy na łamach DZ.

Niebezpieczne skrzyżowanie w Ustroniu. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

- To jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w regionie - mówił nam w lutym br. działacz społeczny z Wisły pragnący zachować anonimowość. - Składa się na to kilka rzeczy. Po pierwsze: przejście dla pieszych jest za mało widoczne dla uczestników ruchu. Po drugie: kierowcy jadą z nadmierną prędkością. Po trzecie: jest tam problem z włączaniem się do ruchu. I po czwarte: reklamy, które zdominowały przejście i okolicę, rozpraszają uwagę (dwie zostały zdjęte na moją prośbę). Pozostałe nie zasłaniają znaków drogowych, ale nasza percepcja jest taka, że bardziej skupiamy się na wielkich reklamach niż na małych znakach drogowych - dodawał.

Burmistrz Ustronia Przemysław Korcz informował wtedy, że na przestrzeni ostatnich lat gmina cały czas zabiega o poprawę bezpieczeństwa w kilku miejscach na przebiegu ul. Katowickiej, m.in. na skrzyżowaniu z Akacjową - stara się m.in. o montaż sygnalizacji świetlnej. Wiosną w mediach społecznościowych burmistrz Ustronia zamieścił posta, że zmieniła się organizacja ruchu w rejonie ul. Akacjowej i DW 941.

- Miasto Ustroń dowiedziało się o wprowadzeniu w trybie awaryjnym przez ZDW w Katowicach mienionej organizacji ruchu na skrzyżowaniu DW 941 z ul. Akacjową w Ustroniu. Zamknięty dla ruchu ma być wylot na DW 941 od strony ul. 3 Maja. Nowa organizacja ruchu bez wcześniejszych uzgodnień z Miastem Ustroń jest planowana do wprowadzenia od dnia 3 marca 2023 roku. Ostateczny zakres zmian w organizacji ruchu na przedmiotowym skrzyżowaniu będzie znany po wprowadzeniu nowej organizacji ruchu przez ZDW w Katowicach- poinformował Przemysław Korcz.

Ograniczono także dopuszczalną prędkość w tym rejonie z 60 do 50 km na godzinę. W czerwcu odbyło się spotkanie, podczas którego omówiono funkcjonowanie zmienionej awaryjnie organizacji ruchu na DW 941 w rejonie skrzyżowania z ul. Akacjową. W spotkaniu uczestniczyli przedstawicie władz Ustronia, Starostwa Powiatowego w Cieszynie, policji, organu zarządzającego ruchem na drogach wojewódzkich i ZDW w Katowicach.

Kierowcy zdjęli nogi z gazu i zrobiło się bezpieczniej

- Przedstawiciele policji poinformowali, że o ile przed zamknięciem wlotu z ul. Akacjowej na skrzyżowaniu dochodziło do wielu zderzeń bocznych pojazdów i potrąceń pieszych na przejściu przez jezdnię, o tyle w ciągu ostatnich trzech miesięcy nie notuje się niebezpiecznych sytuacji. Tym samym obecne rozwiązanie jest bezpieczne dla uczestników ruchu - informował w czerwcu katowicki ZDW.

Inżynierowie ruchu ZDW w Katowicach poinformowali o badaniach prędkości pojazdów przeprowadzonych trzykrotnie w czasie obowiązywania nowej, awaryjnej organizacji ruchu. Okazało się, że po zmniejszeniu dopuszczalnej prędkości z 60 do 50 km na godzinę, średnia prędkość pojazdów w tym miejscu spadła z 62 km na godz. do 57 km na godz.

- W ocenie inspektorów ZDW w Katowicach obecne rozwiązanie przyniosło spodziewane efekty i kierowcy zmniejszyli prędkość. Może być to efektem nie tylko zmiany oznakowania i dopuszczalnej prędkości, ale także zwiększonej częstotliwości policyjnych kontroli prędkości. ZDW w Katowicach wykonało specjalne stanowisko dla tych celów, tak by policja mogła bezpiecznie zatrzymywać samochody - informował w czerwcu katowicki ZDW.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto