- Na Podbeskidziu popularność wschodnich sztuk walki z roku na rok jest coraz większa, co było widoczne podczas pokazu, który zorganizowaliśmy na placu Chrobrego w kwietniu tego roku. Mieszkańcy Bielska-Białej chętnie zatrzymywali się i podziwiali nas w akcji. Zresztą taki był nasz cel – chcieliśmy pokazać ludziom, jak to wszystko wygląda i uzmysłowić im, jakie korzyści płyną z uprawiania sportu w tym wydaniu. Ja sam zajmuję się tym już ponad 30 lat, a w naszym klubie zrzeszonych jest już
ponad 60 osób – mówi Stanisław Ścieszka, założyciel Klubu Shaolin Kung Fu Beskidy, który od lat jest związany z kulturą chińskich sztuk walki i systematycznie podnosi swoje umiejętności w tej dziedzinie.
Ćwiczenia w cieniu legendarnego klasztoru
Teraz pan Stanisław i jego ludzie żyją wyjazdem do Chin, gdzie w cieniu słynnego klasztoru Shaolin będą poznawać tajniki qigong i kung fu. To owiane aurą mistycyzmu miejsce jest celem podróży miłośników wschodnich sztuk walki, które swoje początki miały właśnie tu, w prowincji Henan, nieopodal miasta Dengfeng, w środkowo-wschodnich Chinach.
- Po długiej przerwie wymuszonej pandemią możemy wreszcie udać się na kolejną wyprawę do Chin. Tym razem w podróż wybiorą się ze mną uczniowie mojej szkoły, w której wspólnie trenujemy kung fu i qigong. To już moja kolejna podróż do Chin, cieszę się, że tym razem zabieram w nią członków i członkinie mojego klubu – mówi Stanisław Ścieszka.
Jego oddanie i pasja do kung fu oraz qigong przyciągają ludzi z różnych środowisk, którzy pragną zgłębiać tajniki tych sztuk pod jego kierunkiem. Pięcioosobowa grupa z Klubu Shaolin Kung Fu Beskidy z Bielska-Białej rozpocznie trzytygodniową przygodę w sercu kultury chińskiego kung fu i qigong 18 sierpnia.
- Wyjazd do Chin to dla nas wyjątkowa szansa na rozwinięcie naszych umiejętności, ale również na poznanie autentycznej chińskiej kultury. Jesteśmy otwarci na nowe doświadczenia i wiedzę, którą będziemy mogli przekazać dalej naszym uczniom w Polsce. Chcemy propagować zdrowy styl życia wśród mieszkańców naszej małej ojczyzny, pokazując korzyści, jakie daje trening kung fu i qigong – podkreśla Stanisław Ścieszka.
W poszukiwaniu autentycznego wglądu w tajniki tej starożytnej sztuki grupa będzie miała okazję trenować pod czujnym okiem jednego z Mistrzów Shaolin, Shugana, który osobiście szkolił pana Stanisława.
Nie tylko harmonia z samym sobą
Kung fu i qigong stanowią nieodłączny element chińskiej kultury i tradycji. To nie tylko techniki walki i samoobrony, ale przede wszystkim ścieżka duchowa i próba osiągnięcia harmonii z samym sobą oraz otaczającym nas światem. Obie sztuki opierają się na zasadzie równowagi, płynności ruchów i koncentracji umysłu. Współcześnie praktykowane są przez osoby w każdym wieku, które poszukują równowagi w życiu i sposobu na zdrowie i dobre samopoczucie.
Klasztor Shaolin jest bezsprzecznie jednym z najważniejszych i najbardziej szanowanych ośrodków tej kultury na świecie. Jego historia sięga ponad 1500 lat wstecz, a tradycje mistrzowskie przekazywane są z pokolenia na pokolenie. To tu mistrzowie i mnisi rozwijali różne formy sztuk walki, które stanowiły podstawę dla późniejszego kung fu. To właśnie dlatego klasztor Shaolin ma tak wielkie znaczenie w historii rozwoju tej dyscypliny, która zrewolucjonizowała światowe podejście do samoobrony, rozwoju duchowego i fizycznego.
Budowa Centrum Frame Running w Złotowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?